Sterowanie pompami...
W przemiennikach częstotliwości implementuje się też funkcje specjalizowane pod kątem jednego z ich głównych zastosowań, jakim jest sterowanie pompami. Wśród takich wymienić można: opcję sterowania wieloma pompami (pracę w trybie kaskadowym) oraz różne funkcje ochronne, m.in. zabezpieczające przed: suchobiegiem, uderzeniem hydraulicznym, kawitacją, przekroczeniem w instalacji ciśnienia maksymalnego.
Dostępne są ponadto przemienniki częstotliwości z opcją równoważenia zużycia pomp, programem sterowania do ich czyszczenia i usuwania złogów, uruchamianym automatycznie w razie wykrycia zablokowania pompy lub okresowo, profilami łagodnego rozruchu i hamowania. Inne przydatne opcje to: funkcja optymalizacji, dostosowująca zużycie energii do aktualnego obciążenia pompy, opcja automatycznego wchodzenia w / wychodzenia z trybu wstrzymania w zależności od spadku / wzrostu zapotrzebowania na medium czy praca w trybie napełniania, w którym wzrost ciśnienia w instalacji jest kontrolowany, zapewniając jej łagodne wypełnienie, bez uderzeń medium, które mogą powodować pękanie rurociągów i uszkodzenia głowic dozowników.
VFD w przemyśle i poza nimPrzemienniki w instalacji wodnejW pewnym czteropiętrowym centrum handlowym woda do wszystkich kondygnacji była doprowadzana instalacją zasilaną czterema pompami zainstalowanymi w podziemiach, które pracowały ciągle, niezależnie od aktualnego zapotrzebowania na to medium. Koszty wody i energii elektrycznej miały przez to największy wkład w utrzymanie obiektu. By je obniżyć, zdecydowano się na doposażenie napędów pomp w przemienniki częstotliwości. Są one sterowane niezależnie i w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Dzięki temu w okresach, kiedy pobór wody wzrasta, zazwyczaj w weekendy, uruchamiana jest większa liczba pomp, a ich wydajność jest odpowiednio zwiększana. Kiedy zaś zapotrzebowanie na wodę spada, na przykład w nocy, odpowiednio reguluje się ich wydajność i wyłącza zbędne pompy. Na co dzień zwykle wystarczy, że z wydajnością na średnim poziomie pracują tylko dwie pompy. Dzięki temu koszty operacyjne centrum handlowego spadły o 30%. Wybrane modele przemienników częstotliwości wykrywają też takie niepożądane sytuacje, jak blokady pomp, pęknięcia rur czy suchobieg. To zapewnia dodatkowe oszczędności i zapobiega sytuacjom, w których awaria w instalacji wodnej powodowałaby konieczność zamknięcia centrum handlowego. |
…oraz wentylatorami
Kolejnym ważnym zastosowaniem przemienników częstotliwości jest sterowanie wentylatorami. Wśród jego funkcji wymienić można: opcję utrzymanie stałego ciśnienia w kanałach wentylacyjnych oraz pracę w trybie alarmu pożarowego.
Jeżeli chodzi o tę ostatnią funkcję, korzysta się z niej przede wszystkim w systemach oddymiania i systemach wentylacji awaryjnej. Polega ona na wyłączeniu zabezpieczeń przemiennumerunika, co pozwala na pracę przy parametrach przekraczających te dopuszczalne. W przypadku pożaru bowiem celem nadrzędnym staje się osiągnięcie jak najwyższej skuteczności oddymiania, nawet jeżeli uzyska się ją kosztem żywotności napędu. Analogiczna funkcjonalność, pozwalająca na zwiększenie ponad normę ciśnienia w instalacji, bywa dostępna w przemiennikach specjalizowanych do sterowania pompami.
Dostawcy przemienników często oferują w zestawie oprogramowanie zapewniające zdalny dostęp do nich w czasie rzeczywistym w celu ich nadzoru, konfiguracji oraz diagnostyki, w tym z opcją długookresowego monitorowania. Ta ostatnia dostarcza ważnych informacji o stanie przemiennika, koniecznej konserwacji oraz możliwych usprawnieniach, przeważnie nie tylko w zakresie samego przemiennika, ale całego napędu. Obecnie coraz częściej istnieje również możliwość podłączenia go do chmury.
VFD w przemyśle i poza nimPrzemienniki w suszeniu herbatyEtap odparowania wody z liści jest w produkcji tytułowego suszu kluczowy. Od jego przebiegu zależy jakość końcowa herbaty, a zarazem jest jednym z bardziej energochłonnych zadań. Proces ten, którego celem jest zmniejszenie zawilgocenia liści o typowo 40–50%, trwa nawet 20 godzin. Używane w tym celu wentylatory zużywają przez ten czas bardzo duże ilości energii. W pewnym zakładzie napędzające je silniki były podłączane bezpośrednio do zasilania, a przepływ powietrza regulowano z wykorzystaniem przepustnic. Rozwiązanie to nie było optymalne i kiedy w ramach rządowego programu wsparcia dla technologii energooszczędnych otrzymano dotację, zdecydowano się na uzupełnienie napędów wentylatorów o przemienniki częstotliwości. Wybrano modele w obudowach o stopniu ochrony IP66 zapewniającym ochronę przed kurzem i wilgocią towarzyszącym procesowi suszenia. Dostępna jest w nich także funkcja monitorowania obciążenia, dzięki której wszelkie usterki w silnikach są wykrywane na tyle wcześnie by zapobiec przestojom, a więc i przerwom w odparowywaniu wilgoci, które pogarszałyby jakość danej partii herbaty. Oszczędności uzyskane dzięki zainstalowaniu przemienników częstotliwości oszacowano na 20–25% |
Monika Jaworowska