Serwosilniki do zadań specjalnych

Nowoczesna produkcja wymaga szybkich, precyzyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie sterowania ruchem. Wszystko to zapewniają serwonapędy, które dzięki temu stały się kluczowymi elementami zaawansowanych linii technologicznych. W artykule przedstawiamy ich główne komponenty, wyzwania towarzyszące ich kompletowaniu i eksploatacji, a także przykłady aplikacji.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Serwosilniki do zadań specjalnych

Wybierając model serwosilnika, trzeba zwrócić uwagę na format, w jakim udostępniane są wyniki pomiarów z enkodera (patrz: ramka "Interfejsy komunikacyjne w enkoderach absolutnych"). Pewne zastosowania wymagają także specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Przykładem są serwosilniki w wykonaniu przeciwwybuchowym i higienicznym, o budowie ułatwiającej utrzymanie czystości.

Obudowy pierwszych muszą być w stanie wytrzymać wewnętrzną eksplozję, a źródła zapłonu, takie jak płomienie czy iskry, nie mogą przedostać się na zewnątrz, gdzie mogłyby spowodować wybuch. Oprócz tego temperatura powierzchni obudowy nie może być na tyle wysoka, aby zapalić materiały palne w otoczeniu. Dlatego wprowadza się zabezpieczenia wykrywające przegrzewanie się silnika.

Interfejsy komunikacyjne w enkoderach absolutnych

Enkodery absolutne mogą komunikować się ze sterownikiem przez wyjście równoległe, szeregowe, magistralę polową (fieldbus) i protokoły oparte na sieci Ethernet. Transmisja równoległa jest szybka, a wszystkie dane są dostępne w czasie rzeczywistym. Z kolei transmisja szeregowa, w której dane są agregowane i wysyłane sekwencyjnie, jest prostsza i bardziej niezawodna. Niestety jest również wolniejsza, ale dzięki mniejszej liczbie przewodów pozwala zredukować koszty. Poza tym działa na większych odległościach. Z drugiej strony wyjście szeregowe łączy jedno urządzenie podrzędne z jednym głównym, tworząc łącze punkt-punkt. Nie jest w związku z tym najlepszym rozwiązaniem w wieloosiowych systemach sterowania ruchem, w których z centralnym sterownikiem komunikuje się wiele enkoderów. Alternatywę stanowi połączenie za pośrednictwem magistrali polowej. Generalnie transmisja szeregowa jest dobrym wyborem, gdy ze względów praktycznych liczba wyjść jest zbyt duża, aby skomunikować je równolegle, a jednocześnie za mała, by uzasadniała transmisję przez sieć fieldbus.

Przykład interfejsu szeregowego to SSI (Serial Synchronous Interface), w którym przesył danych z enkodera jest zsynchronizowany z sygnałem zegara ze sterownika. Obsługuje wyłącznie komunikację jednokierunkową. Komunikację w dwóch kierunkach dopuszcza BiSS (Bidirectional Synchronous Serial Interface). Hiperface DSL to natomiast cyfrowy protokół wykorzystujący tylko dwa przewody do komunikacji dwukierunkowej i zasilania enkodera w jednym kablu z zasilaniem silnika. Zmniejsza to koszt kabli i złożoność, szczególnie w systemach z wieloma serwonapędami. Pojedynczy kabel, a tym samym jedno złącze, jest też korzystnym rozwiązaniem w kompaktowych serwosilnikach. Transmisja danych w Hiperface DSL może być cykliczna albo zsynchronizowana z zegarem sterownika. Jego wyróżnik to obsługa wymiany danych diagnostycznych i bezpieczeństwa. Interfejs EnDat (Encoder Data) umożliwia z kolei synchroniczną, dwukierunkową transmisję, z wykorzystaniem czterech przewodów do komunikacji, dwóch do zasilania i dwóch dodatkowych. Pozwala zatem na odczyt, zapisywanie i aktualizację danych w enkoderze, jak i na przesył informacji diagnostycznych do sterownika.

Obudowy silników w wersji higienicznej wykonuje się ze stali nierdzewnej odpornej na korozję pod wpływem chemicznych środków myjących. Ogranicza się też liczbę kabli, wykorzystując jeden do zasilania i transmisji sygnału sprzężenia zwrotnego. W obudowie nie ma elementów wystających i płaskich powierzchni, gdzie mogłyby się gromadzić płyny. Stosuje się uszczelnienia wału i złączy kablowych, które zapewniają stopień ochrony IP67 (wodoszczelność) lub IP69K (możliwość mycia pod dużym ciśnieniem) oraz zapobiegają wypływowi smarów. Te ostatnie muszą dodatkowo być dopuszczone do użytku w danym zastosowaniu, np. przy kontakcie z żywnością. Ponadto oznaczenia serwosilników na obudowie nanosi się laserowo, dzięki czemu brak w nich rowków, w których zbierałby się brud i namnażały się bakterie.

Wybór serwosilnika warunkuje dobór serwowzmacniacza. W ramce "Jak wybrać serwowzmacniacz?" wyjaśniamy, jak podejść do tego etapu kompletowania serwonapędu.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Powiązane treści
Nowa seria serwonapędów VD3E i sterowników PLC LX6C programowanych w środowisku CODESYS
Serwonapędy EURA Drives – nowoczesna technika napędowa dla każdego
Ruch ma znaczenie - maszyna CNC jest tak dobra, jak jej serwonapędy
Serwonapędy SEW-EURODRIVE - liczy się każda sekunda kątowa, wysoka dynamika i powtarzalność pozycjonowania napędów
Czy silnik serwo zawsze jest niezbędny? Porównanie technologii silników krokowych, BLDC i serwo pod kątem sterowania, wydajności i kosztów
Rozwiązanie optymalne – czyli jakie? Wybór systemów serwonapędowych
MD800 – nowoczesny wieloosiowy przemiennik częstotliwości dla maksymalnych oszczędności
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Prezentacje firmowe
Automatyzacja, która smakuje sukcesem - SEW-EURODRIVE dla branży spożywczej
Technika
Silniki i sterowniki igus – rozwiązania napędowe w kontekście współczesnej automatyzacji przemysłu
Prezentacje firmowe
Nowy przenośnik taśmowy VarioFlow: elastyczny i płynny transport w branży FMCG i farmacji z kompletną ofertą komponentów z jednego źródła

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów