Maszyny pick and place

Nowoczesna produkcja wymaga szybkich, precyzyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie sterowania ruchem. Wszystko to zapewniają serwonapędy, które dzięki temu stały się kluczowymi elementami zaawansowanych linii technologicznych. W artykule przedstawiamy ich główne komponenty, wyzwania towarzyszące ich kompletowaniu i eksploatacji, a także przykłady aplikacji.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Maszyny pick and place

Urządzenia tego typu wykorzystywane są np. na liniach pakowania i stanowiskach montażu podzespołów elektronicznych. Jednym z wyzwań w sterowaniu ruchem maszyn pick and place jest ograniczenie wibracji, które przenoszą się na obciążenie, wpływając na precyzję realizacji zadań. Staje się to odczuwalne zwłaszcza w przypadku tych wymagających dużej dokładności, np. w montażu PCB. Sposób na zminimalizowanie drgań stanowi wykorzystanie siedmiosegmentowego profilu ruchu krzywej S. Jego wyróżnikiem jest brak nieciągłości przyspieszenia, które występują np. w profilu trapezowym, skutkując większymi wibracjami i dłuższym czasem stabilizacji (patrz: ramka "Krzywa S czy profil trapezowy?").

Krzywa S czy profil trapezowy?

Rys. 4. Krzywa S i profil trapezowy

Przemieszczenie z punktu do punktu stanowi popularne zadanie w systemach sterowania ruchem. W takim przypadku nieruchome obciążenie jest przyspieszane do stałej prędkości, a potem hamowane w taki sposób, żeby zatrzymało się w miejscu docelowym. Cel ten realizują dwa profile ruchu: krzywej S (rys. 4 a) oraz trapezowy (rys. 4 b).

Pierwszy składa się z siedmiu faz. Początkowo przyspieszenie rośnie liniowo, aż do osiągnięcia wartości maksymalnej. W fazie II, w miarę jak obciążenie się rozpędza, przyspieszenie jest stałe. Kiedy prędkość zbliża się do wartości maksymalnej, przyspieszenie zaczyna liniowo maleć (faza III) aż do zera, gdy w fazie IV obciążenie przemieszcza się ze stałą prędkością. W fazie V zaczyna się hamowanie, przebiegające symetrycznie do rozpędzania.

Profil trapezowy składa się z kolei z trzech etapów odpowiadających fazom: II (stałe przyspieszenie), IV (stała prędkość) i VI (stałe hamowanie) krzywej S. Ponieważ brakuje faz przejściowych, szybkość zmiany przyspieszenia (jerk) jest w profilu trapezowym nieskończenie duża (teoretycznie), natomiast w profilu drugim ma wartość skończoną. Ma to konsekwencje.

Im szybciej zmienia się przyspieszenie, tym większe drgania obciążenia mogą wystąpić. Ponieważ energia wibracji musi zostać zaabsorbowana, czas stabilizacji systemu wydłuża się, a dokładność sterowania jest mniejsza. Dlatego, mimo iż teoretycznie brak fazy przejściowej zmiany przyspieszenia powinien sprawić, że korzystając z profilu trapezowego, szybciej można osiągnąć ustawienia docelowe, w praktyce nie zawsze jest to prawdą.

W wielu zastosowaniach modyfikacji wymaga także profil krzywej S. Jeżeli priorytetem jest duża szybkość, fazy przejściowe I, III, V i VII powinny stanowić 5–15% czasu trwania faz II i VI. Dzięki temu maleją oscylacje obciążenia. Z kolei, aby ruch był płynniejszy, można całkiem wyeliminować fazy II oraz VI.

W maszynach pick and place preferowane są ponadto silniki o dużym momencie w stosunku do ich bezwładności – warunek ten spełniają bezszczotkowe silniki DC. W przypadku tego typu urządzeń kluczowa jest szybkość działania. Zwiększa się ją, wprowadzając w układzie regulacji serwonapędu sprzężenie w przód, które, odciążając pętlę ze sprzężeniem zwrotnym, skraca czas ustalania.

S
Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Powiązane treści
Nowa seria serwonapędów VD3E i sterowników PLC LX6C programowanych w środowisku CODESYS
Serwonapędy EURA Drives – nowoczesna technika napędowa dla każdego
Ruch ma znaczenie - maszyna CNC jest tak dobra, jak jej serwonapędy
Serwonapędy SEW-EURODRIVE - liczy się każda sekunda kątowa, wysoka dynamika i powtarzalność pozycjonowania napędów
Czy silnik serwo zawsze jest niezbędny? Porównanie technologii silników krokowych, BLDC i serwo pod kątem sterowania, wydajności i kosztów
Rozwiązanie optymalne – czyli jakie? Wybór systemów serwonapędowych
MD800 – nowoczesny wieloosiowy przemiennik częstotliwości dla maksymalnych oszczędności
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Prezentacje firmowe
Automatyzacja, która smakuje sukcesem - SEW-EURODRIVE dla branży spożywczej
Technika
Silniki i sterowniki igus – rozwiązania napędowe w kontekście współczesnej automatyzacji przemysłu
Prezentacje firmowe
Nowy przenośnik taśmowy VarioFlow: elastyczny i płynny transport w branży FMCG i farmacji z kompletną ofertą komponentów z jednego źródła

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów