Motion Control w praktyce

Nowoczesna produkcja wymaga szybkich, precyzyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie sterowania ruchem. Wszystko to zapewniają serwonapędy, które dzięki temu stały się kluczowymi elementami zaawansowanych linii technologicznych. W artykule przedstawiamy ich główne komponenty, wyzwania towarzyszące ich kompletowaniu i eksploatacji, a także przykłady aplikacji.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Motion Control w praktyce

Sterowniki robotów mobilnych – np. magazynowych – kontrolują i koordynują ruch ich kół. Wyzwaniami w tym przypadku są: możliwość poślizgu, podczas którego koła tracą przyczepność, oraz wpływy nierówności podłoża. Z ich powodu, na podstawie informacji o położeniu kątowym wału, prędkości i momencie obrotowym silnika, sterownik nie jest w stanie określić dokładnej lokalizacji robota mobilnego. W rezultacie, nawet jeżeli określona liczba obrotów kół ustawionych pod danym kątem powinna skutkować przesunięciem się robota np. o metr w lewo, w rzeczywistości może się on przemieścić w innym kierunku – dalej albo bliżej miejsca docelowego.

Popularnym sposobem sterowania robotami mobilnymi jest wykorzystanie pętli regulacji prędkości, po jednej dla każdego z kół, zagnieżdżonych w pętli regulacji położenia. W pętli zewnętrznej, na podstawie aktualnej lokalizacji robota, określonej np. w oparciu na informacjach z kamer albo systemu GPS, wyznaczane są parametry ruchu kół – wymagane, by podążał on zaplanowaną ścieżką. Są to wartości zadane w pętlach wewnętrznych, w których, na podstawie sygnałów z enkoderów, wyznacza się uchyby i odpowiednio reguluje moment obrotowy.

Dzięki pętlom prędkości ruch kół można zsynchronizować, nawet na nierównej powierzchni. Aby wykrywać i korygować poślizg, wykorzystuje się algorytmy obserwatorów (estymatorów) stanu, np. filtr Kalmana. Z kolei, aby zapobiec utracie przyczepności kół, ustala się próg momentu obrotowego (z odpowiednim zapasem), którego nieprzekraczanie zmniejsza prawdopodobieństwo poślizgu.

Jak wybrać serwowzmacniacz?

Parametry serwowzmacniaczy, które należy porównać z wymaganiami aplikacji, to: moc i zakresy napięć oraz prądów wejściowych i wyjściowych. Zbyt duże natężenie prądu wyjściowego może uszkodzić silnik, zaś zbyt małe nie pozwoli na wytworzenie wymaganego momentu napędowego. Za niskie napięcie uniemożliwi z kolei uzyskanie maksymalnej prędkości silnika. Ponadto niektóre aplikacje wymagają specyficznych rozwiązań.

Przykładowo, w przypadku napędów do sterowania silnikami bezszczotkowymi ważną kwestią pozostaje także rodzaj komutacji elektronicznej, jaką dany wzmacniacz realizuje. Najczęściej jest to jedna z dwóch metod: sześciostopniowa lub sinusoidalna. W pierwszej klucze tranzystorowe przełączające prąd do poszczególnych uzwojeń silnika są sterowane przebiegami prostokątnymi, a w drugiej – przebiegiem sinusoidalnym. Zaletą komutacji pierwszego typu jest łatwość realizacji, zaś wadą – mniejsza dokładność sterowania i większe pulsacje momentu obrotowego, zwłaszcza przy małych prędkościach.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Powiązane treści
Nowa seria serwonapędów VD3E i sterowników PLC LX6C programowanych w środowisku CODESYS
Serwonapędy EURA Drives – nowoczesna technika napędowa dla każdego
Ruch ma znaczenie - maszyna CNC jest tak dobra, jak jej serwonapędy
Serwonapędy SEW-EURODRIVE - liczy się każda sekunda kątowa, wysoka dynamika i powtarzalność pozycjonowania napędów
Czy silnik serwo zawsze jest niezbędny? Porównanie technologii silników krokowych, BLDC i serwo pod kątem sterowania, wydajności i kosztów
Rozwiązanie optymalne – czyli jakie? Wybór systemów serwonapędowych
MD800 – nowoczesny wieloosiowy przemiennik częstotliwości dla maksymalnych oszczędności
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Prezentacje firmowe
Automatyzacja, która smakuje sukcesem - SEW-EURODRIVE dla branży spożywczej
Technika
Silniki i sterowniki igus – rozwiązania napędowe w kontekście współczesnej automatyzacji przemysłu
Prezentacje firmowe
Nowy przenośnik taśmowy VarioFlow: elastyczny i płynny transport w branży FMCG i farmacji z kompletną ofertą komponentów z jednego źródła

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów