Bieżący raport stanowi kolejne z serii opracowań poświęconych krajowemu rynkowi czujników i mierników wielkości nieelektrycznych. Dwa poprzednie badania rynku wykonaliśmy w latach 2014 i 2016, a ich wyniki znaleźć można w zakładce raporty.
Jako że dosyć szczegółowo omówione zostały tam cechy poszczególnych grup produktów oraz ich typowe zastosowania, tym razem ograniczamy się jedynie do krótkiego wstępu z tym związanego, skupiając się na omówieniu nowości i aktualnych trendów na rynku.
O POMIARACH W SKRÓCIE
Tematyka pomiarów wielkości nieelektrycznych dotyczy szerokiej grupy zagadnień metrologicznych oraz wykorzystywanej aparatury. Do najczęściej wykonywanych w przemyśle pomiarów należą te związane z określaniem wartości temperatur, co dotyczy procesów produkcyjnych, przetwarzania czy przechowywania surowców oraz wyrobów gotowych.
Wykorzystywane są tu zarówno czujniki i urządzenia stacjonarne (np. wersje głowicowe do montażu w instalacji), jak też aparatura przenośna, w tym kamery termowizyjne. Do grupy mierników temperatury zaliczyć można też rejestratory, których poza produkcją używa się często w aplikacjach magazynowych i transportowych.
W produkcji procesowej czy w sektorze ciepłowniczym częstym rodzajem pomiarów jest określanie wartości ciśnienia sprężonego powietrza i innych gazów oraz cieczy. Używane są tu zarówno tradycyjne manometry, jak też wersje inteligentne, czyli de facto manometry elektroniczne. Urządzenia te mają przetworniki ciśnienia, układy do kondycjonowania i digitalizacji sygnałów, a także często interfejsy komunikacyjne.
W podobnych aplikacjach, a także w licznych zastosowaniach w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym, stosowane są również przepływomierze. Tworzą one szeroką grupę przyrządów, co związane jest z wielością metod pomiarowych. Mierniki te różnią się dokładnością oraz dopasowaniem do cech fizykochemicznych medium (rodzaju cieczy, gazu).
Liczba mierzonych w przemyśle i zastosowaniach związanych z ochroną środowiska wielkości nieelektrycznych znacznie wykracza poza te dotychczas omawiane. Przykładem są pomiary wilgotności, które często występują wspólnie z określaniem temperatury - np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy przetwórczym.
Do tego dochodzi spora grupa zagadnień związanych z pomiarami fizykochemicznymi, które wykonywane są w szczególności tam, gdzie kontrolowana musi być jakość i cechy różnych substancji. Na rynku dostępne są też mierniki promieniowania, hałasu, światła, itd., a także detektory i mierniki stężenia gazów - szczególnie istotne w branży procesowej i górnictwie. Wszystkie te produkty znalazły się w tabelach publikowanych w raporcie.