ZAWORY

Kolejnymi elementami instalacji oczyszczania ścieków są systemy regulacji parametrów przepływu wykorzystujące zawory oraz różnego typu przegrody. Zabezpieczają one przykładowo instalacje zakładu przed nadmiernym ciśnieniem, które może wzrosnąć w wyniku m.in. zbyt szybkiego lub błędnego zamknięcia/ otwarcia innych zaworów, załączenia/ wyłączenia pomp lub awarii zasilania.

Zawory używane są też do odpowietrzania, odgazowywania oraz napowietrzania rurociągów ściekowych. Ponadto, wraz z pompami, stanowią one kluczowy element systemów dozowania różnych substancji dodawanych do ścieków - na przykład chloru na etapie dezynfekcji oraz tlenu przyspieszającego proces rozkładu zanieczyszczeń organicznych w zbiornikach z osadem czynnym.

Komponentem systemu dozowania - na przykład w procesie odtłuszczania ścieków, jest też dmuchawa, za pomocą której przez otwory w dnie do zbiornika dostarczane jest powietrze. Zawory przeznaczone do wykorzystania w oczyszczalniach ścieków - podobnie jak pompy - wykonywane są z materiałów charakteryzujących się dużą odpornością na kontakt z substancjami agresywnymi chemicznie oraz trudne warunki otoczenia.

Do budowy tych urządzeń najczęściej używa się stali nierdzewnej i żeliwa dodatkowo pokrywanych powłokami zabezpieczającymi oraz kauczuku do wykonywania uszczelnień.

Automatyka w oczyszczalniach ścieków - przykłady cd.

W czujnikach z serii CorrTran MV wykorzystano metodę analizy szumu elektrochemicznego, która pozwala na bieżąco monitorować stan instalacji oczyszczalni ścieków oraz wykrywać uszkodzenia powstałe w wyniku korozji. Sensory dostępne są w dwóch wersjach - do bezpośredniego zamontowania w miejscu wymagającym kontroli lub w pewnej odległości od niego (około 30 cm), w przypadku gdy w danej lokalizacji występują ograniczone warunki przestrzenne.

Przetwornik umieszczony jest we wzmocnionej, aluminiowej obudowie. Dodatkową ochronę elektroniki zapewnia osłona z tworzywa sztucznego. Sondy, standardowo wykonane ze stali nierdzewnej, dostępne są w wersjach o stałej lub regulowanej długości. Zatapialne pompy XFP przeznaczone są do tłoczenia wody czystej i zanieczyszczonej, w tym ścieków zawierających ciała stałe i włókniste substancje.

Czujniki korozji Pepperl+Fuchs

Pompy z serii XFP 100J-600X firmy ABS

Wykonane są jako modułowa konstrukcja z odpornym na zalanie trójfazowym indukcyjnym klatkowym silnikiem o podwyższonej klasie sprawności energetycznej, którego temperatura pracy jest monitorowana przez czujnik bimetaliczny zainstalowany w uzwojeniach. Zastosowano też uszczelnienie mechaniczne SiC-SiC od strony medium i od strony silnika.

Przecieki wykrywane są dzięki zainstalowaniu w komorze inspekcyjnej czujników wilgoci (opcjonalnie czujnik kontroli szczelności w komorze silnika). Chłodzenie silnika standardowo zapewnia pompowane medium, opcjonalnie pompę można też jednak wyposażyć w zamknięty obieg chłodzenia z chłodziwem w formie mieszaniny wody i glikolu.

CZUJNIKI

Procesy realizowane na kolejnych etapach obróbki ścieków cechuje ciągła zmienność. Aby móc sprawnie oraz efektywnie sterować ich przebiegiem, wymagana jest znajomość charakteryzujących go parametrów, dlatego praktycznie wszystkie instalacje oczyszczalni są opomiarowane.

Do sensorów najpowszechniej wykorzystywanych w zakładach tego typu zalicza się czujniki mierzące parametry fizyczne - m.in. poziom cieczy, wilgotność powietrza, parametry przepływu cieczy i gazów, ich ciśnienie oraz temperaturę. Sensory pierwszej wielkości znajdują zastosowanie na przykład w kontroli stanu napełnienia zbiorników ze ściekami na etapie oczyszczania wstępnego.

Jej celem jest detekcja wystąpienia przepełnienia, które może oznaczać, że na skutek zatkania krat jakąś większą przeszkodą przepływ został zablokowany. Uwzględniając wyniki pomiarów ciśnienia wylotowego pomp oraz parametrów przepływu ścieków, wody i osadów można natomiast na przykład w razie nagłego wzrostu ilości tych cieczy efektywniej je zagospodarować, część przesyłająć do zbiorników wyrównawczych.

Automatyka w oczyszczalniach ścieków - przykłady cd.

Zawór nadmiarowy służy do utrzymania stałego ciśnienia przepływającego przez niego medium. Jeżeli wzrośnie ono powyżej wartości, zgodnie z którą ustawiona jest sprężyna, zawór otwiera się, a po wyregulowaniu ciśnienia wraca do pierwotnego ustawienia. Zewnętrzne elementy konstrukcji zaworu są wykonane z żeliwa, natomiast elementy wewnętrzne z brązu i stali nierdzewnej.

Zawory tej serii dostępne są w średnicach od 10 cm do 120 cm, a maksymalne ciśnienie medium to 2 MPa. Platforma systemowa Wonder ware oparta na technologii ArchestrA to m.in. system SCADA, za pośrednictwem którego można nadzorować instalacje oraz poszczególne obiekty oczyszczalni ścieków i innych zakładów w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Zawór nadmiarowy 70SWR firmy Ross Valve

Platforma systemowa Wonderware

Oprogramowanie Wonderware można zintegrować z innymi systemami w ramach istniejącej infrastruktury i zainstalowanych urządzeń (sterowników PLC, systemów automatyki, itp.), dzięki czemu możliwa jest wizualizacja wszystkich kolejnych etapów różnych procesów oraz rejestracja i archiwizacja charakteryzujących je parametrów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również