Kontrola dostępu i logistyka z wykorzystaniem RFID w środowisku przemysłowym

Znaczniki RFID w przemyśle wykorzystuje się też w kontroli dostępu. Dzięki niej tylko zidentyfikowane osoby uprawnione mogą uruchomić daną maszynę albo wyłączyć zabezpieczenia.

Zastosowanie identyfikacji radiowej w logistyce umożliwia kontrolę w czasie rzeczywistym przepływu towarów w magazynie, pojedynczych i wielu jednocześnie, dzięki śledzeniu opakowań zbiorczych, jak kartony i palety. Informacja o tym jest zwykle przekazywana do centralnej bazy danych. Możliwość jej aktualizowania bez konieczności angażowania w to pracowników, którzy mieliby liczyć zapasy i wprowadzać te dane, znacznie obniża koszty operacyjne magazynu i poprawia dokładność zliczania towarów.

Zakres zastosowań systemów identyfikacji radiowej jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko przemysł i logistykę, ale i wiele innych dziedzin. W ramkach przedstawiamy ich przykłady.

Podsumowanie

Wiedza na temat techniki znakowania RFID jest coraz powszechniejsza. Dzięki temu w wielu branżach, w tym w przemyśle, doceniane są korzyści płynące z inwestycji w systemy identyfikacji za pośrednictwem fal radiowych, przede wszystkim w zakresie optymalizacji i kontroli przebiegu produkcji oraz eliminowania błędów człowieka. Niestety, proces decyzyjny wciąż często się przedłuża z powodu w dalszym ciągu wysokich kosztów, jakie trzeba ponieść w początkowych etapach tworzenia systemu opartego na znacznikach RFID.

W drugiej części

Tematy numerów APA w przyszłości

W kolejnej części artykułu dokonamy przeglądu oraz porównania różnych metod znakowania. Przedstawione zostaną w niej sposoby zaliczane do dwóch technik: pośredniej i bezpośredniej. W pierwszej kod nanosi się na etykietę i dopiero ta jest mocowana na obiekcie. Etykiety wykonuje się z różnych materiałów, na przykład metali, tworzyw sztucznych, tkanin, papieru.

Do tej kategorii są również zaliczane znaczniki RFID. Druga metoda polega na bezpośrednim znakowaniu (Direct Part Marking, DPM). Wykonuje się je technikami niszczącymi, m.in. przez wybijanie, wycinanie, odparowanie i trawienie znaków, albo nieniszczącymi, na przykład przez nadrukowanie.

Monika Jaworowska

Zdjęcie tytułowe: System RFID do automatycznej rejestracji towarów transportowanych z magazynu do obszaru produkcyjnego wykorzystywany w zakładzie firmy Bosch w niemieckim Blaichach (źródło: Robert Bosch)

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również