OGRANICZENIA DRUKAREK TIJ I GŁOWICE PIEZOELEKTRYCZNE

Głównym ograniczeniem drukarek typu TIJ są wymogi stawiane atramentowi - powinien nie tylko zawierać lotny składnik, ale musi być też wytrzymały na wysokie temperatury (grzałka rozgrzewa się typowo nawet do +400°C). W razie niespełnienia drugiego warunku na elemencie grzejnym nagromadzałby się osad. Wraz z upływem czasu taka powłoka zmniejsza wydajność cieplną grzałki, co w efekcie wpływa na skrócenie żywotności głowicy urządzenia.

Drukarki z głowicą piezoelektryczną są wykorzystywane w przemyśle częściej niż termiczne. Działają na podobnej zasadzie, w ich przypadku jednak komory z tuszem, zamiast w grzałki, są wyposażone w element piezoelektryczny. Pod wpływem przyłożonego napięcia zmienia on kształt, co sprawia, że kropla atramentu zostaje wypchnięta z dyszy.

Istnieje wiele odmian tej podstawowej konstrukcji, różniących się wykonaniem i konfiguracją elementu piezoelektrycznego i dyszy. Zalety tych urządzeń to: szybkość drukowania, niezawodność i długa żywotność dzięki temu, że atramentu nie trzeba podgrzewać i niski koszt eksploatacji. Ponadto tusz nie musi zawierać lotnych składników. Z drugiej strony urządzenia z głowicą piezoelektryczną są droższe.

JAKĄ DRUKARKĘ WYBRAĆ?

Wybierając między drukiem termotransferowym a atramentowym, trzeba pamiętać, że podczas nanoszenia tusz może się rozmazywać. Ponadto nadruki wykonane tą techniką nie są odporne na ścieranie, a w drukowaniu na dużą skalę koszt wymiany lub uzupełniania wkładów z atramentem może być znaczący.

Oprócz tego jakość nadruków atramentowych, w przeciwieństwie do tych z taśmy termotransferowej, nie jest niezmienna - kiedy tusz w drukarce się kończy, stają się coraz bledsze, mogą zawierać puste miejsca i smugi, a zaraz po założeniu nowego wkładu mogą być rozmazane. Tego typu braki są poważnym problemem szczególnie w przypadku nadruków z kodami kreskowymi, które z ich powodu mogą stać się nierozpoznawalne dla skanerów.

Oprócz specyfiki poszczególnych technik druku, wybierając drukarkę, należy również zwrócić uwagę na jej parametry, cechy użytkowe i rozwiązania konstrukcyjne. Te pierwsze to m.in.: pole zadruku (wysokość zadruku, szerokość zadruku - jeżeli wymagana szerokość etykiety ją przekracza, można to obejść przez zmianę orientacji wydruku), rozdzielczość druku, prędkość drukowania i tryb pracy (ciągły, start - stop).

Warto sprawdzić, czy producent gwarantuje, że jakość nadruków nie zmienia się w zależności od szybkości drukowania - takie urządzenie łatwiej będzie można dopasować do zmian wydajności linii produkcyjnej. Duże znaczenie dla wygody korzystania z drukarki ma także różnorodność (m.in. w zakresie typów, kolorów, pojemności w przypadku wkładów z tuszem, szerokości i długości w przypadku taśm) i dostępność materiałów eksploatacyjnych dla danego modelu drukarki.

JAK OGRANICZYĆ PRZESTOJE I OSZCZĘDZIĆ TAŚMĘ?

Ważny jest również sposób wyjmowania kasety taśmy barwiącej albo wkładu z atramentem - ewentualne udogodnienia w tym zakresie przyspieszą ich wymianę i ułatwią ją, w razie gdy dostęp do drukarki będzie utrudniony. W przypadku urządzeń termotransferowych ograniczyć przestoje pomagają rozwiązania zapobiegające zrywaniu taśmy i automatycznie kontrolujące jej naciąg. Oprócz tego im dłuższych rolek z taśmą i etykietami można używać, tym rzadziej trzeba je wymieniać.

W związku z tym, że wydatki na materiały eksploatacyjne w drukowaniu na masową skalę wnoszą znaczący wkład w całkowity koszt nadruku, cenna jest każda możliwość ich oszczędzenia. W tym zakresie stosowane są różne rozwiązania. W przypadku drukarek termotransferowych należą do nich m.in.: drukowanie kolumnowe, zmniejszanie odległości między nadrukami na taśmie barwiącej, cofanie taśmy.

Dodatkową korzyść z racjonalnego użytkowania materiałów eksploatacyjnych stanowi wydłużenie odstępów pomiędzy ich kolejnymi wymianami na nowe. W przypadku drukarek atramentowych ważne opcje to również: przewidywanie zużycia tuszu oraz monitorowanie stanu zasobnika i alarmowanie o jego uszkodzeniu albo wycieku atramentu.

MONTAŻ I STEROWANIE

 
Tematy numerów APA w przyszłości

Układ przepływu tuszu wyposaża się poza tym w system kontroli ciśnienia, który pozwala wykryć jego zablokowanie. Przydatną cechą atramentu jest natomiast skład, dzięki któremu charakteryzuje go mniejsza podatność na zasychanie w przewodach oraz na wylotach dysz - również zapobiega to przestojom oraz ułatwia konserwację drukarki.

Zaletą jest łatwy montaż drukarki. Korzystne są poza tym rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym urządzenie może prawidłowo pracować w trudnych warunkach - przykładowo osłony chroniące przed kurzem, pyłem, wilgocią i odporne na zmywanie strumieniem wody pod ciśnieniem oraz zintegrowane grzałki zapewniające niezmienną jakość druku nawet w niskich temperaturach.

Obsługę i integrację z pozostałym wyposażeniem linii produkcyjnej ułatwia różnorodność opcji w zakresie sterowania drukarką i komunikacji z nią. Przydatnymi rozwiązaniami są na przykład: możliwość zdalnego sterowania za pośrednictwem przeglądarki internetowej oraz dostępność kompatybilnych paneli operatorskich z oprogramowaniem do zarządzania pracą drukarki. Oprócz drukarki, linie etykietowania wyposaża się w dodatkowe akcesoria, m.in. obcinacze, nawijarki i odklejacze etykiet. Szerzej o nich piszemy w ramkach.

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Zobacz również