Spawanie metodami TIG i MIG/MAG

Zadaniem gazu osłonowego jest ochrona roztopionego metalu przed utlenianiem. Metoda TIG ma wiele zalet, m.in. umożliwia łączenie różnych metali w zasadzie bez ograniczeń, pozwala też na scalanie cienkich blach. Oprócz tego spoina jest wysokiej jakości oraz nie wymaga praktycznie żadnego czyszczenia. Wadą tej techniki jest jednak mała szybkość spawania.

W metodach MIG/MAG łuk elektryczny z kolei wytwarzany jest przez elektrodę topliwą. W spawaniu MIG (Metal Inert Gas) jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie obojętny, na przykład argon albo hel. W spawaniu MAG (Metal Active Gas) natomiast funkcję tę spełnia gaz chemicznie aktywny, przykładowo CO2. Do zalet technik MIG/MAG zalicza się m.in. możliwość łączenia różnych metali, wydajność oraz dobrą jakość spoin.

Wszystkie wyżej wymienione metody mają już w przemyśle ugruntowaną pozycję. Za prawdziwy przełom w dziedzinie spawalnictwa w ostatnim czasie uznawana jest natomiast technika laserowa – jej najważniejsze zalety przedstawiamy w ramce. Z kolei za jedną z bardziej rozwojowych oraz przyszłościowych uważane jest zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Obie zostaną szerzej przedstawione w kolejnych akapitach.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również