Największym wyzwaniem w obszarze robotyzacji procesów obróbki blach jest zmienność produkcji

 

Dariusz Wabik, menedżer sprzedaży w FANUC Polska

  • Jakie są nowości w zakresie technologii spawania? Czy zachodzą tu radykalne zmiany czy są one raczej ewolucyjne?

Nowości w zrobotyzowanym spawaniu podzieliłbym na dwie grupy: procesowe oraz związane z rozwojem robotów i ich funkcji. Procesowo mamy nieustanny rozwój w zakresie tradycyjnych metod spawania, czyli MIG, MAG i TIG. W ostatnich latach wszystkie te metody dynamicznie się rozwijały i były udoskonalane poprzez rozwój urządzeń spawalniczych. Czołowi producenci spawarek intensywnie pracowali nad rozwojem urządzeń do spawania zrobotyzowanego, ponieważ zauważyli znaczący wzrost zainteresowania zrobotyzowanym spawaniem. W efekcie znacznie wzrosła sprzedaż takich urządzeń, dodatkowo pojawiło się sporo urządzeń peryferyjnych, wspomagających automatyczne spawanie – np. stacji czyszczących, stacji wymiany uchwytów spawalniczych i innych.

Gdy porównamy spawarki sprzed 10 lat do tych oferowanych dzisiaj, to zobaczymy, że nie dość, że jest ich na rynku więcej, to każda z nich jest lepiej zintegrowana z robotami, ma więcej funkcji, więcej linii synergicznych. Są one wydajniejsze i pozwalają na osiągnięcie jeszcze lepszej wydajności całego stanowiska zrobotyzowanego.

Nasze roboty mogą współpracować ze wszystkimi czołowymi markami spawarek. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że producent stosuje w obrotnikach i torach jezdnych swoje serwonapędy oraz integralne funkcje jak "coordinated motion", co pozwala na zsynchronizowanie ruchu obrotnika i pozycjonera. Dzięki temu użytkownik zyskuje możliwość łatwego programowania i uzyskania płynnego ruchu a także dogodnej pozycji do spawania.

Od 2020 roku FANUC oferuje również ewolucyjne funkcje spawalnicze oparte na sztucznej inteligencji, np. te same funkcje spawalnicze, które do tej pory wymagały ingerencji programisty do konfiguracji spawania adaptacyjnego, dziś mogą być już samodzielnie wykorzystywane przez robota, który, w oparciu na sztucznej inteligencji, samodzielnie uczy się optymalnych scenariuszy wykonania zadania i stosuje parametry skorygowane do parametryzacji opcji TAST. Warto wspomnieć, że ten sam robot po zakończeniu procesu nauki może dzielić swoją wiedzę z innymi robotami.

  • Jak wyglądają dzisiaj możliwości w zakresie zrobotyzowanego spawania? W jakich zastosowaniach związanych z obróbką i spawaniem blach są stosowane roboty?

Proces obróbki blach to szerokie pole działania dla robotów FANUC. Już od ponad 12 lat stosujemy roboty do pras krawędziowych, pras tłoczących, do podawania i odbierania detali z/do maszyn CNC, do lakierowania, cięcia detali z blachy i spawania, itd. Do niedawna klienci chcieli robotyzować pojedyncze gniazda, pojedyncze procesy, a dziś coraz częściej są zainteresowani robotyzacją całego ciągu technologicznego. Przykładowo – cięcie detali plazmą, podawanie wyciętych elementów na stanowisko spawalnicze i spawanie zrobotyzowane – wszystko z wykorzystaniem automatyki przemysłowej, gdzie szczególną rolę odgrywają roboty.

Coraz częściej poszukuje się też zrobotyzowanych rozwiązań do obróbki dużych elementów, tj. o wagach od 50 do kilkuset kg. Proces obsługi takich ładunków wymaga nie tylko zaangażowania wielu ludzi, ale także dodatkowego sprzętu typu podnośniki dźwigowe, suwnice, itp. W obliczu niedoborów kadrowych i zaostrzających się przepisów BHP poszerza się grupa klientów z branży ciężkiej, która wymaga szybkiego wsparcia ze strony robotów.

  • Jakie występują tu wyzwania?

Największym wyzwaniem w obszarze robotyzacji procesów obróbki blach jest zmienność produkcji, jej małoseryjność oraz programowanie. Z doświadczenia FANUC wynika, że 95% rozmów o robotyzacji zaczyna się od tego, że klient ma małe serie detali i częstą zmienność produkcji. Jesteśmy na to przygotowani, bo potrafimy budować stanowiska, które są gotowe do szybkich przezbrojeń lub wręcz same się przezbrajają np. poprzez automatyczną zmianę chwytaka, automatyczną zmianę uchwytu spawalniczego itd. Budujemy też stanowiska spawalnicze z regulowanymi przyrządami, gdzie użytkownik może jednym przyrządem realizować produkcję kilku lub kilkunastu różnych detali.

Dodatkowym tematem jest programowanie. Na szczęście klienci już niemal w 100% dysponują rysunkami 3D swoich detali, a korzystając z nich możemy automatycznie lub półautomatycznie tworzyć programy dla robota – np. do obsługi robotem pras krawędziowych, spawania i innych procesów.

  • Dziękuję za rozmowę.

 

Zbigniew Piątek

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również