MASZYNY TNĄCE – PRZEGLĄD METOD

W automatach do cięcia płytek podłożowych stosowane są różne techniki cięcia. Najpopularniejsze są dwie z nich: cięcie mechaniczne i laserowe. W zakresie ostatniej wyróżnia się dwie metody. W pierwszej wykorzystuje się zjawisko ablacji, natomiast w drugiej nacięcia wykonuje się niejako od środka. Dzięki temu ta ostatnia ma wiele zalet w porównaniu z pozostałymi, które przedstawiamy w pierwszej kolejności.

W metodzie mechanicznej wykorzystywane jest ostrze diamentowe, które rozcina płytkę, obracając się z dużą szybkością. Jest to zatem technika kontaktowa. To ma liczne negatywne konsekwencje, pomimo że przez lata starano się tę metodę udoskonalać.

Przede wszystkim nacisk ostrza na krawędzie powoduje ich odkształcanie się i odpryski. Ponadto, nawet używając najcieńszego ostrza, trzeba się liczyć ze stratami materiału oraz powstawaniem zanieczyszczeń w postaci okruchów. Oprócz tego, w wyniku tarcia krawędzie ciętego materiału silnie się nagrzewają. Dlatego wymagane jest chłodzenie. Jest to dodatkową komplikacją, podobnie jak fakt, że okresowo trzeba wymieniać ostrze, ponieważ z czasem się zużywa. W przeciwnym razie jakość cięć ulega znaczącemu pogorszeniu.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również