MASZYNY TNĄCE – PRZEGLĄD METOD

W branży produkcji elektroniki priorytetami są jakość, wydajność oraz opłacalność, konieczne jest też sprostanie wyzwaniom związanym z manipulowaniem miniaturowymi podzespołami. W tym przypadku prędkość, precyzja oraz czystość, które są wymagane w produkcji, obróbce i montażu podzespołów, coraz częściej pozostają poza zasięgiem ludzi. Stąd też w przemyśle elektronicznym powszechnie korzysta się z dedykowanych rozwiązań zautomatyzowanych, a także systemów zrobotyzowanych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

MASZYNY TNĄCE – PRZEGLĄD METOD

W automatach do cięcia płytek podłożowych stosowane są różne techniki cięcia. Najpopularniejsze są dwie z nich: cięcie mechaniczne i laserowe. W zakresie ostatniej wyróżnia się dwie metody. W pierwszej wykorzystuje się zjawisko ablacji, natomiast w drugiej nacięcia wykonuje się niejako od środka. Dzięki temu ta ostatnia ma wiele zalet w porównaniu z pozostałymi, które przedstawiamy w pierwszej kolejności.

W metodzie mechanicznej wykorzystywane jest ostrze diamentowe, które rozcina płytkę, obracając się z dużą szybkością. Jest to zatem technika kontaktowa. To ma liczne negatywne konsekwencje, pomimo że przez lata starano się tę metodę udoskonalać.

Przede wszystkim nacisk ostrza na krawędzie powoduje ich odkształcanie się i odpryski. Ponadto, nawet używając najcieńszego ostrza, trzeba się liczyć ze stratami materiału oraz powstawaniem zanieczyszczeń w postaci okruchów. Oprócz tego, w wyniku tarcia krawędzie ciętego materiału silnie się nagrzewają. Dlatego wymagane jest chłodzenie. Jest to dodatkową komplikacją, podobnie jak fakt, że okresowo trzeba wymieniać ostrze, ponieważ z czasem się zużywa. W przeciwnym razie jakość cięć ulega znaczącemu pogorszeniu.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Robot zadba o jakość, personalizację i elastyczność w produkcji elektroniki
W USA każdy robot zastępuje ponad 3 miejsca pracy
Urządzenia do przemysłowej produkcji elektroniki
Moduły wtykowe EtherCAT w produkcji elektroniki - Indywidualnie projektowana warstwa I/O zwiększa wydajność produkcji maszyn
Nowa generacja elementów napędowych robolink - Trybopolimery firmy igus sprawiają, że przekładnie falowe są ekonomiczne i lekkie
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
LG przejmuje Bear Robotics
Gospodarka
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Gospodarka
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów