Narażenia mechaniczne

Warunki w przemyśle są często nieprzyjazne dla wykorzystywanych tam urządzeń i komponentów, a w niektórych branżach, takich jak naftowa, górnicza czy chemiczna, mogą być wręcz destrukcyjne. Podobnie w zastosowaniach poza przemysłem urządzenia pokładowe, m.in. na statkach, w samolotach, pociągach, sprzęcie budowlanym, maszynach rolniczych, narażone są na niekorzystne czynniki z powodu specyfiki otoczenia, w którym pracują. Aby mogły działać niezawodnie i bezpiecznie, wymagają specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych. W artykule przedstawiamy przegląd tych warunków oraz sposobów ograniczania ich negatywnego wpływu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Narażenia mechaniczne

Jak chronić sprzęt przed wibracjami i uderzeniami?

Wyposażenie maszyn i pojazdów specjalnych używanych m.in. w rolnictwie, budownictwie, górnictwie oraz transporcie, na przykład w pociągach, powinno być również odporne na silne uderzenia oraz wibracje. Są one zwykle przenoszone z układu napędowego lub są następstwem kontaktu z przeszkodami terenowymi, w normalnych warunkach pracy tego rodzaju maszyn oraz pojazdów nie można ich zatem uniknąć.

Odporność na wibracje oraz udary mechaniczne uzyskuje się przez zabezpieczenie elementów na nie narażonych z wykorzystaniem izolatorów i tłumików drgań. Są to komponenty mechaniczne. Przykładem są konstrukcje sprężynowe. Zwykle są zbudowane z dwóch płytek, między którymi zamocowana jest sprężyna. Wykonuje się je z różnych materiałów, najczęściej ze stali węglowej, stali nierdzewnej i aluminium. Poza tym w konstrukcji maszyn i pojazdów narażonych na silne drgania i udary dąży się do wyeliminowania podzespołów najbardziej na nie wrażliwych, na przykład zastępując wentylatory radiatorami. Takie podejście stosuje się też m.in. w enkoderach optycznych w wykonaniu heavy duty, w których w zastępstwie szklanej tarczy z podziałką umieszcza się dysk metalowy albo wykonany z tworzywa sztucznego.

 

Monika Jaworowska

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Roboty YAMAHA do zastosowań specjalnych
Silniki i moduły liniowe LinMot do zadań specjalnych
ECS – profesjonalista w zastosowaniach zewnętrznych
Ultraszybkie badania przesiewowe w walce z COVID-19 - Robot na tropie leków i szczepionek
Cleanroom pod kontrolą – automatyka budynkowa i przemysłowa na poziomie Przemysłu 4.0
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów