MATERIAŁY NA TOPIE – TWORZYWA WYSOKOODPORNE I CERAMIKA
Największy udział w rynku druku 3D pod względem typu materiału od kilku lat mają tworzywa sztuczne. Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie zwłaszcza tymi o specjalnych właściwościach. Przykładami takich są: PEEK (polieteroeteroketon) i PPSU (polifenylosulfon) o podwyższonej odporności na temperaturę, mechanicznej oraz chemicznej. Zainteresowanie nimi wynika stąd, że w pewnych zastosowaniach wysokoodporne tworzywa termoplastyczne mogą stanowić alternatywę dla metali, zapewniając podobną wytrzymałość, lecz będąc znacznie lżejszymi.
W porównaniu do wytwarzania addytywnego przedmiotów z tworzyw sztucznych czy z metali, technologia druku 3D z ceramiki jest wciąż na dość wczesnym etapie rozwoju, hamowanym przede wszystkim przez wysokie koszty materiałów oraz trudności w realizacji. Te ostatnie wynikają m.in. z tego, że materiał ten ma wysoką temperaturę topnienia oraz z jego dużej porowatości i skłonności do powstawania mikrodefektów. To z kolei sprawia, że konieczna jest bardziej złożona obróbka wykończeniowa.
Potencjał tego segmentu technologii druku przestrzennego jest jednak bardzo obiecujący – Smar Tech szacuje, że w 2028 roku jego wartość wyniesie 3,6 mld dol. Wynika to stąd, że z możliwości drukowania ceramicznych przedmiotów z pewnością skorzystałoby wiele branż. Wśród nich można wymienić przemysł maszynowy (na przykład łożyska), elektroniczny (podzespoły elektroniczne) i medycynę (segment ortopedyczny – protezy, stomatologia – uzupełnienia protetyczne).