LUTOWANIE NA FALI

Zasadniczo podgrzewanie PCB ma na celu zapobiegnięcie wystąpieniu szoku cieplnego, którego skutkiem mogłoby być uszkodzenie elementów elektronicznych i odkształcenie płytek. Oprócz tego odparowuje rozpuszczalnik oraz uaktywnia topnik. Ogrzewanie przyspiesza też samo lutowanie.

Częścią maszyn do lutowania opisywaną metodą jest zbiornik, w którym roztapiana jest cyna. Po wprawieniu jej w ruch w specjalnych dyszach formuje się fala. Obmywa ona od dołu przesuwane nad nią płytki. W efekcie cyna przylega do wyprowadzeń komponentów, zaś jej nadmiar spada z powrotem do zbiornika.

Na rynku dostępne są automaty do lutowania na fali w atmosferze azotu. Zastosowanie osłony z tego gazu ma wiele zalet. Najważniejsze to: poprawa zwilżalności lutu, ograniczenie utleniania, przyspieszenie lutowania, poprawa jakości połączeń. Polutowana płytka, po schłodzeniu, opuszcza tunel na podajniku.

Roboty na stanowiskach produkcji i montażu obudów

 Wiele zadań można zautomatyzować na końcowym etapie produkcji, czyli wtedy, gdy PCB jest umieszczane w obudowie, w której montowane są złącza i okablowanie. Często korzysta się z gotowych obudów, jednak czasem istnieje potrzeba ich dostosowania do potrzeb konkretnego urządzenia lub wykonania obudowy według własnego projektu. Etap ten można zrobotyzować. Wśród zadań, które są wykonywane na takim stanowisku, wymienić można: wycinanie / przycinanie paneli metalowych albo z tworzyw sztucznych, ich formowanie / zaginanie, wiercenie otworów i ich gwintowanie. Zaletą jest możliwość łatwego modyfikowania projektów obudów przez przeprogramowanie robotów na podstawie danych z centralnej bazy. Warto też dodać, że w porównaniu z ręcznym wycinaniem i drążeniem cięcia i otwory wykonywane automatycznie charakteryzują się lepszą jakością, dzięki czemu nie jest potrzebna ich obróbka wykończeniowa. Zmniejsza to koszty i skraca czas produkcji.

Roboty sprawdzają się również na stanowiskach okablowania obudów. Wśród zadań, które tam wykonują, wymienić można: odmierzanie kabli, ich odcinanie, oznaczanie (jeżeli znakowarka jest wbudowana), zaciskanie, splatanie, zdejmowanie izolacji, zgrzewanie, montaż w zaciskach. Robotyzacja tych zadań zwiększa ich efektywność, ogranicza straty materiałowe, poprawia jakość, eliminuje błędy montażowe.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również