LUTOWANIE BEZOŁOWIOWE

Do upowszechnienia się zautomatyzowanych maszyn specjalistycznych w procesie lutowania w ostatnim czasie przyczyniło się dodatkowo wprowadzenie techniki bezołowiowej. Większy popyt na automaty wynikł z konieczności spełnienia restrykcyjnych wymagań, które są spowodowane tym, że lutowanie bezołowiowe wymaga wyższej temperatury, zaś stop lutowniczy szybciej się zestala. Poza tym stopy bezołowiowe w porównaniu z tymi ołowiowymi silniej reagują z metalami. W związku z tym, rozpuszczając ich powłoki na płytkach drukowanych oraz komponentach, w większym stopniu ulegają zanieczyszczeniu.

Niestety, w zakresie skompensowania powyższych właściwości stopów bezołowiowych poprzez dobór odpowiedniej temperatury i czasu wykonywania połączenia nie można do końca polegać na lutowaniu ręcznym. Jego parametry oraz powtarzalność w ogromnym stopniu zależą bowiem od umiejętności oraz doświadczenia operatora.

Dlatego, gdy na przykład temperatura grotów lutowniczych nie jest wystarczająco wysoka, uzyskuje się zimne i słabo zwilżane luty. Jeżeli z kolei jest za wysoka, również skutkuje to nieprawidłowym zwilżaniem i uszkodzeniem płytek drukowanych i elementów elektronicznych. Problemów takich łatwiej uniknąć, korzystając z automatów lutowniczych.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również