Złącza hybrydowe, modułowe i kastomizowane

rynku dostępne są złącza w wersjach hybrydowych, a więc takich, w których do jednej obudowy podłącza się przewody zasilające i sygnałowe, elektryczne i optyczne – i to w różnych konfiguracjach. Zmniejszają one liczbę punktów połączeń, ułatwiają organizację okablowania oraz jego montaż i zajmują mniej miejsca niż oddzielne złącza dla różnych kabli.

Komponenty złączy są też dostępne jako oddzielne moduły. Różnorodność wersji obudów, wkładów oraz styków pozwala na złożenie złączy odpowiednich do potrzeb aplikacji, a w razie konieczności także na ich rekonfigurację i rozbudowę. Systemy modułowe są korzystnym rozwiązaniem też dla dostawców, którzy mogą zapewnić klientom dużą liczbę kombinacji wykonań złączy, utrzymując zarazem w ofercie stosunkowo niewielką liczbowo grupę standaryzowanych podzespołów.

Ponieważ złącza są często wybierane na koniec projektu, stawia im się nietypowe wymagania, na przykład w związku z koniecznością ich wpasowania w dostępną przestrzeń lub ze względu na limit wagi. Jeżeli modele oferowane na rynku ich nie spełniają, zamawia się złącza niestandardowe. Na potrzeby aplikacji zmodyfikować można ich różne cechy. Są to: materiały wykonania obudowy, styków, wkładek, kształt obudowy, jej rozmiary, gęstość upakowania styków, układ przewodów, ich średnica i sposób montażu, parametry elektryczne. Oprogramowanie do modelowania 3D i techniki wytwarzania addytywnego do szybkiego prototypowania przyspieszają projektowanie i testy złącz. Złącza niestandardowe projektuje się od podstaw albo dostosowując istniejący projekt. To drugie podejście jest tańsze i szybsze. Często złącza projektowane na zamówienie są później włączane do ogólnodostępnej oferty na stałe, choć czasem klienci zastrzegają sobie prawo do danego projektu.

Centrum dystrybucyjne

Case study

W centrum dystrybucyjnym zmodernizowano okablowanie systemu kontroli dostępu do pomieszczeń magazynowych. W dotychczasowym rozwiązaniu na każde z 50 drzwi przypadało od 3 do 5 kabli, co oznaczało, że należało rozprowadzić ich łącznie około 250, doprowadzając je do paneli sterowania rozmieszczonych w różnych częściach obiektu. Choć kable były oznakowane, nie uniknięto błędów spowodowanych nieprawidłowymi etykietami i nieuwagą monterów. W efekcie uruchomienie systemu kontroli dostępu opóźniało się, a jego konserwacja była żmudna i droga. Aby ten problem rozwiązać, przewody postanowiono pogrupować, umieszczając je we wspólnej dla kilku osłonie. Dzięki temu liczba pojedynczo prowadzonych kabli zmniejszyła się aż o 80%. Dodatkowo osłony zostały oznaczone kolorami według określonego schematu, co jeszcze ułatwiło instalację i serwisowanie.

Złącza bezstykowe

Tytułowe złącza wykorzystujące nadajnik i odbiornik na częstotliwościach radiowych to nowość – transmitują zasilanie i dane bez ryzyka zużywania się i uszkadzania wyprowadzeń. Te tradycyjne, ze stykami, wymagają ostrożnej obsługi, w przeciwnym razie ich wyprowadzenia mogą się wygiąć. Oprócz tego powłoki styków z czasem się zużywają, a przestrzenie pomiędzy nimi zanieczyszczają. Jeżeli dane zastosowanie wymaga częstego łączenia i rozłączania, zwiększa się ryzyko awarii i wymagana jest częstsza konserwacja. Złącza bezstykowe są alternatywą zwłaszcza dla tych "zwykłych", montowanych w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak wibracje osłabiające standardowe połączenia, w pomieszczeniach czystych (clean roomach) i miejscach trudno dostępnych, ponieważ ich podłączenie nie wymaga interwencji człowieka. Sprawdzają się również w stacjach ładowania akumulatorów urządzeń autonomicznych, które dzięki nim mogą się naładować bez konieczności fizycznego dokowania. Ich zaletą jest ponadto możliwość połączenia bez dopasowania powierzchni styku. Pierwotne i wtórne strony złącza można ustawiać pod dowolnym kątem względem siebie, w odległości, umieszczać między nimi różne materiały (szkło, papier, plastik). Transmisja jest nawet wtedy możliwa, gdy się obracają.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Zobacz również