Jakie są zalety i wady prewencji?

Utrzymanie ciągłości pracy i wydajności produkcji to w obliczu silnej konkurencji cele każdego zakładu przemysłowego. O ich realizacji decyduje wybór odpowiedniej strategii utrzymania ruchu i metod inspekcji, które pozwolą skutecznie zapobiegać nieplanowanym przestojom i spadkom zdolności produkcyjnych powodowanym awariami maszyn i innego wyposażenia. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Predykcyjne utrzymanie ruchu

W strategii predykcyjnej działania podejmuje się w czasie najbardziej do tego odpowiednim, czyli tuż po tym, jak pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się awarii, lecz nim do niej dojdzie. Polega to na ciągłym monitorowaniu stanu urządzenia w celu natychmiastowego wykrycia ewentualnych niepokojących objawów.

Wówczas interweniuje się, aby zapobiec rozwinięciu się problemu, a w konsekwencji awarii. Jeśli dane pomiarowe są archiwizowane, z czasem im jest ich więcej, tym pełniejsza staje się wiedza o danym urządzeniu, która może się okazać przydatna w przyszłości w odniesieniu do niego albo innego podobnego.

Predykcyjne oraz reakcyjne utrzymanie ruchu zaliczane są do metod korekcyjnych. Do tej kategorii należą działania podejmowane w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania urządzenia po wystąpieniu awarii albo odnotowaniu pogorszenia pracy ostatecznie do niej prowadzącego.

Klasyfikacja metod korekcyjnych

Metody korekcyjne dzieli się ze względu na szybkość reagowania na: natychmiastowe i odroczone. W pierwszych od razu reaguje się na awarię lub jej oznaki, podejmując starania o jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności urządzenia. Do tej grupy zazwyczaj zaliczana jest strategia reakcyjna, w przypadku której dąży się do jak najszybszej naprawy, aby zmniejszyć koszty przestojów.

Druga grupa obejmuje czynności, które są podejmowane z opóźnieniem. W podejściu reakcyjnym przeważnie nie można sobie na to pozwolić, w predykcyjnym natomiast zwykle dopuszczalne jest, aby urządzenie po wykryciu oznak awarii jeszcze przez jakiś czas działało.

Prewencyjne utrzymanie ruchu

Predykcyjne utrzymanie ruchu jest pośrednim rozwiązaniem pomiędzy skrajnymi podejściami, prewencyjnym i reakcyjnym. W związku z tym jego zalety i wady najlepiej jest wyjaśnić przez porównanie z nimi. W tym celu najpierw przedstawiamy koncepcję prewencyjną. Jest to wciąż najczęstsze podejście, które zyskało popularność dzięki temu, że pozwoliło zmniejszyć koszty i przestoje w porównaniu z reakcyjnym.

Prewencyjne utrzymanie ruchu polega na przeprowadzaniu regularnych i planowanych przeglądów, które mają na celu wykrycie i dzięki temu zapobiegnięcie awarii. Odstępy, w jakich są dokonywane, wyznacza się w zależności od specyfiki urządzenia i jego awaryjności - inspekcje przeprowadza się zwykle co kilka tygodni, miesięcy albo lat.

Jest to popularne podejście, lecz praktykuje się również uzależnienie częstości przeglądów od tego, jak długo urządzenie faktycznie działało albo jaką wydajność osiągnęło. W pierwszym przypadku odstępy wyrażane są liczbą przepracowanych godzin, a w drugim inspekcji dokonuje się na przykład po wyprodukowaniu określonej liczby produktów.

Jak częste powinny być przeglądy?

Zwykle przedziały czasu między sprawdzeniami zawęża się w okresach wzmożonej eksploatacji urządzenia, które mogą na przykład występować sezonowo (latem, zimą, pod koniec roku) albo w miarę jak urządzenie się starzeje. To ostatnie nie powinno być jednak regułą, gdyż w przypadku niektórych maszyn odwrotnie, częściej do usterek dochodzi zaraz po instalacji. Podpowiedzią w zakresie doboru odpowiedniej częstości przeglądów powinny być także odstępy zalecane przez producenta zamieszczone w specyfikacji urządzenia.

Podczas oględzin wykonuje się czynności, które są niezbędne, aby do czasu kolejnego przeglądu nie doszło do awarii, takie jak czyszczenie, smarowanie, wymiana zużytych części. Ich przebieg opisuje się, dzięki czemu powstaje dokumentacja zmian stanu urządzenia w całym okresie jego użytkowania.

Jakie są zalety i wady prewencji?

Choć prewencyjne utrzymanie ruchu ma wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z reakcyjnym, nie jest pozbawione wad. Jeżeli chodzi o zalety, jak już wspomniano, pozwala zmniejszyć koszty oraz przestoje, z tym że wyłącznie te nieplanowane. Niestety bowiem przeglądy również wymagają zatrzymania urządzenia, dlatego do przerw i tak dochodzi, z tą różnicą, że dokładnie wiadomo, kiedy nastąpią, co pozwala na dostosowanie planów produkcji do harmonogramów inspekcji.

Regularne przeglądy wydłużają żywotność urządzenia i poprawiają bezpieczeństwo jego obsługi. Z drugiej strony okresowa inspekcja jest czasochłonna i wymaga zaangażowania w nią personelu, który nierzadko trzeba w tym zakresie dodatkowo przeszkolić.

Wdrażając tę strategię utrzymania ruchu, należy również uważać, żeby nie przesadzić z częstością sprawdzeń. Zarówno bowiem przeglądy za częste, jak i te przeprowadzane za rzadko mijają się z celem i z różnych przyczyn są nieopłacalne.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Cognex sprzedaje Ametekowi biznes systemów inspekcji powierzchni
Znaczący wzrost na rynku automatycznej inspekcji optycznej
Rynek maszyn do inspekcji leków, wyrobów medycznych i żywności
Stabilny wzrost na rynku maszyn do inspekcji
TPM jako wsparcie utrzymania ruchu
Pomiary wibrodiagnostyczne metodą amplifikacji ruchu
Szerszy aspekt usług serwisowych
Inteligentny monitoring drgań
Kontrola jakości z wykorzystaniem inspekcji rentgenowskiej
Pomiary wibracji w utrzymaniu ruchu. Inspekcja termowizyjna i wibrodiagnostyka w utrzymaniu ruchu zakładów przemysłowych, część 2
Frost&Sullivan o systemach inspekcji rentgenowskiej
Termowizja w utrzymaniu ruchu. Inspekcja termowizyjna i wibrodiagnostyka w utrzymaniu ruchu zakładów przemysłowych, część 1
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Prezentacje firmowe
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Targi zagraniczne
Targi technologii pomiarowych i testowania - SENSOR+TEST 2025
Konferencja
NI Connect Fort Worth 2025 - konferencja nt. systemów pomiarowych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów