FUNKCJE BEZPIECZEŃSTWA

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemów sterowania ruchem, w serwonapędach implementowane są funkcje bezpieczeństwa. Przykłady to: bezpieczne wyłączenie momentu (Safe Torque Off, STO) oraz bezpieczny stop 1 (Safe Stop 1, SS1). Działanie STO polega na odłączeniu zasilania od serwosilnika, w efekcie czego przestaje on wytwarzać moment obrotowy. W taki sposób zapobiega się nagłemu i nieoczekiwanemu rozruchowi silnika, powodującemu niekontrolowane przemieszczenie się ruchomych części maszyny.

Funkcja STO najlepiej sprawdza się wtedy, gdy nie jest wymagane natychmiastowe zatrzymanie całego układu napędowego, tarcie i inercja serwosilnika i jego mechanicznego obciążenia wpływają bowiem na szybkość hamowania. Dlatego często wymagane są dodatkowe mechanizmy, które zapobiegną samoistnemu przemieszczaniu się mechanicznych elementów układu napędowego pod wpływem sił zewnętrznych, na przykład grawitacji.

Z kolei bezpieczny stop SS1 jest funkcją dwuetapową. W pierwszej jej fazie następuje stopniowe zmniejszanie prędkości silnika, aż do zatrzymania, a następnie aktywowana jest funkcja STO.

W zakresie jej realizacji stosuje się dwa podejścia: prędkość silnika jest monitorowana i dopiero gdy spadnie poniżej wartości granicznej, włączana jest funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu albo jeżeli prędkość silnika nie jest kontrolowana, funkcja STO zostaje załączona po z góry określonym czasie, dostosowanym do potrzeb danej aplikacji. Funkcja SS1 jest przydatna, gdy wymagane jest jak najszybsze zatrzymanie maszyny, szczególnie ciężkich, wirujących obciążeń mechanicznych albo silnika pracującego z dużą prędkością, na przykład napędów pił, wrzecion szlifierek, wirówek, pras.

ROZSZERZANIE FUNKCJONALNOŚCI I WARUNKI PRACY

Wybierając serwonapęd, warto sprawdzić, czy w przypadku danego modelu przewidziano jakieś możliwości w zakresie rozbudowy jego funkcjonalności. Chodzi przede wszystkim o dostępność kompatybilnych kart rozszerzeń, na przykład w zakresie komunikacji, sterowania ruchem albo bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o to ostatnie, funkcje STO oraz, w zależności od modelu serwonapędu, także SS1, są one przeważnie dostępne standardowo. O inne zabezpieczenia system sterowania ruchem można uzupełnić przez zainstalowanie specjalnych modułów.

W informacji od producenta można znaleźć informacje o warunkach użytkowania serwonapędu, w tym o zakresie dopuszczalnych temperatur pracy, wilgotności i wibracji. Opierając się na danych katalogowych serwowzmacniaczy, należy się także upewnić, czy zalecenia producenta w zakresie montażu tych urządzeń będą mogły być spełnione w warunkach, w jakich będą użytkowane.

Na przykład trzeba sprawdzić, czy w szafie sterowniczej jest wystarczająca ilość miejsca, żeby zainstalować je w wymaganej pozycji i czy, w zależności od tego, gdzie znajduje się wentylator (z boku, od spodu obudowy), będzie można zapewnić odpowiednią wolną przestrzeń umożliwiającą skuteczną wentylację. Wytyczne w zakresie minimalnych odstępów decydują m.in. o tym, ile serwowzmacniaczy zmieści się w danej szafie, natomiast zalecana temperatura pracy o tym, czy trzeba zamontować w niej dodatkowe wentylatory albo inny system chłodzenia.

Serwonapędy CMMT-AS z serwosilnikami EMMT-AS

Obsługa sterowania punkt-punkt i interpolacji, komunikacja w sieci Ethernet, integracja ze sterownikami firm Siemens, Rockwell, Beckhoff, ekran dotykowy i interfejs USB do diagnostyki, dwa wejścia do podłączenia enkoderów, jednokablowe połączenie zasilania, enkodera i hamulca serwosilnika, funkcje bezpieczeństwa zintegrowane w standardzie, serwosilniki: trzy wielkości 60/80/100 z momentem do 3,9 Nm/9,8 Nm, jednoobrotowy albo wieloobrotowy enkoder bezwzględny, hamulec (opcja), stopień ochrony IP67 dla obudowy i wtyczki, IP65 dla wałka z opcjonalnym pierścieniem uszczelniającym.
www.festo.com

Serwonapędy Astraada SRV-63

Wejścia dyskretne: 10, wyjścia dyskretne: 6, wejścia analogowe: 1×16-bitowy, 2×12-bitowy, wyjścia analogowe: 2, tryby sterowania: zadawanie pozycji, sterowanie prędkością, momentem, łączone pozycja/prędkość i prędkość/moment, pozycja/moment, sterowanie z enkodera zewnętrznego, komunikacja CANopen, komunikacja EtherCAT, serwosilniki: moment obrotowy 0,64 Nm i 35 Nm, prędkość 1500÷3000 obr./min, enkoder absolutny albo inkrementalny, wersje z hamulcem albo bez hamulca postojowego, uszczelnienie olejowe wału w standardzie, ochrona IP65 silnika.
www.astor.com.pl

Serwonapędy LXM32MD30M2

Sygnały sterujące: impulsy na wyjściu RS422, puls/kierunek, sprzężenie zwrotne z enkodera, zabezpieczenia: przeciw odwróconej polaryzacji na wejściu, przeciw zwarciom na wyjściu, funkcje bezpieczeństwa: STO (zintegrowana), opcje: SS1, SS2, SLS i SOS, interfejsy komunikacyjne: Modbus (zintegrowany), opcje: I/O, CANopen, CANmotion, Ethernet/IP, EtherCAT, Profibus, DeviceNet, kompatybilne serwosilniki: BHM, BSH, filtr EMC (zintegrowany).
www.se.com

Serwonapędy Accurax G5

EtherCAT, Mechatrolink-II, sterowanie analogowe/impulsowe, zintegrowana funkcja indeksera w modelach analogowych/impulsowych, bezpieczeństwo zgodne z normą ISO13849-1 (PL d), 20-bitowy enkoder, tłumienie wibracji, serwosilniki o mocy od 50 W do 15 kW.
www.industrial.omron.pl

Serwonapędy 0,2 kW LiteON

Moc: 200 W, 17-bitowy enkoder, sterowanie: pozycją, prędkością, momentem, w trybie mieszanym, impulsowe wejścia sterujące odporne na zakłócenia (wejścia różnicowe), filtr pasmowozaporowy oraz tłumienie wibracji przy niskich częstotliwościach, port RS232/485, darmowe oprogramowanie narzędziowe ISA-Pro Tool.
www.eldar.biz

Serwonapędy CD412

Siedem wejść cyfrowych, 5 wyjść cyfrowych, 2 wejścia ±10 V, wejścia impulsowe, sterowanie impulsowe (krok-kierunek), bazowanie, kontrola momentu, wewnętrzna kontrola prędkości, wewnętrzna kontrola położenia, kontrola prędkości z zadajnikiem, kontrola momentu z zadajnikiem, zabezpieczenia: nadnapięciowe, podnapięciowe, przed zwarciem, przed przegrzaniem silnika, enkoder inkrementalny o rozdzielczości 2500 impulsów na obrót.
www.wobit.com.pl

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również