OBUDOWY HEAVY-DUTY

Obudowy chronią złącza przed wpływem czynników zewnętrznych, jak czynniki środowiskowe i wibracje. Dlatego, w razie gdy pod względem konstrukcji lub materiałów wykonania nie zostaną dopasowane do warunków pracy, mogą się okazać ich najsłabszym ogniwem.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed drganiami, dostępnych jest kilka mechanizmów blokujących, w zależności od wymagań. Standardowy pojedynczy system blokujący ma dźwignię (rygiel) z przodu albo z boku obudowy. Ruch dźwigni powoduje zamknięcie obudowy i osłony. Podwójne systemy blokowania mają dwie dźwignie.

Jeśli chodzi o materiały obudów, przez lata konstrukcje złączy przemysłowych ewoluowały, od ciężkich, w solidnych metalowych obudowach do lekkich, wykonanych z tworzyw sztucznych. Obudowy metalowe, jak pisaliśmy wcześniej, są niezastąpione, jeżeli powinna być zapewniona kompatybilność elektromagnetyczna. Oprócz tego sprawdzają się także w przypadku narażenia złączy na duże siły ciągnące i ekstremalne temperatury. Popularnym materiałem jest aluminium. Obudowy są wykonywane z tego materiału na przykład w postaci odlewów ciśnieniowych.

Popularność aluminium wynika z jego właściwości. Jest to materiał o gęstości oraz sztywności równej jednej trzeciej tych parametrów stali, plastyczny, łatwy w obróbce. Czyste aluminium charakteryzuje duża odporność na korozję. Wynika to stąd, że jego powierzchnia samoczynnie pokrywa się bardzo cienką, o grubości zaledwie kilku nanometrów, lecz jednocześnie szczelną, ściśle przylegającą do podłoża, warstwą ochronną tlenku. Powłoka ta przeciwdziała postępowi utleniania. W przypadku uszkodzenia następuje jej szybka odbudowa.

W agresywniejszych środowiskach nie stanowi ona jednak wystarczającego zabezpieczenia przed rozwojem korozji. Dlatego obudowy aluminiowe muszą być poddawane dodatkowej obróbce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe