ZNACZENIE OLEJOODPORNOŚCI

Można zaryzykować stwierdzenie, że spośród wszystkich substancji, które mogą niekorzystnie wpływać na żywotność oraz prawidłowe działanie okablowania, to oleje oddziałują w sposób najbardziej niszczący na tworzywa sztuczne, z których wykonywane są osłony i izolacje kabli. Konsekwencje tego mogą być poważne, bowiem są one w przemyśle używane powszechnie jako środki smarujące i medium chłodzące.

Przykładowe ich zastosowania to środek smarowy w silnikach i medium chłodząco-smarujące w maszynach do obróbki skrawaniem. Z kolei poza przemysłem na kontakt z olejowymi smarami i chłodziwami narażone jest m.in. okablowanie w gondolach turbin wiatrowych.

W związku z tym, ignorując związane z tym zagrożenia należy się liczyć z poważnymi problemami spowodowanymi przez uszkodzone albo zniszczone kable. Dalej wyjaśniamy dokładniej, na czym polega mechanizm niszczenia struktur tworzyw sztucznych przez oleje, jak można rozpoznać, że właśnie substancje tego rodzaju spowodowały uszkodzenie i z jakich materiałów powinny być wykonane kable, żeby były odporne na te substancje.

Jak dobrać okablowanie do potrzeb aplikacji?

Pierwszym pytaniem, jakie warto sobie zadać jest to, w jakim stopniu warunki panujące w miejscu prowadzenia okablowania będą dla niego uciążliwe. Zwykle w przemyśle nie są one nigdy lekkie i typowo zakładowi, instalacji albo stanowisku można przypisać poziom od ciężkiego, przez bardzo ciężki, po najcięższy. Przykładem z branży naftowej, który można zaliczyć do pierwszej kategorii jest stacja sprężania gazu ziemnego.

Specyficzne cechy w tym przypadku to: środowisko zamknięte, dość czyste, ale istnieje możliwość wystąpienia ekstremalnych temperatur, a w związku z bezobsługową pracą wymagana jest wysoka niezawodność wyposażenia, aby naprawy na miejscu nie generowały dodatkowych kosztów. Jeżeli chodzi o drugą grupę, w tym przypadku dochodzą takie uciążliwe czynniki, jak narażenie na wpływ czynników atmosferycznych i kontakt z chemikaliami.

Przykładem jest zakład w branży petrochemicznej. Ze względu na rozległość okablowanie w takiej fabryce prowadzone jest na zewnątrz, jak i wewnątrz, dlatego kable wystawione są na działanie UV i inne czynniki atmosferyczne. Poza tym mają kontakt z olejami i materiałami ropopochodnymi i różnego typu chemikaliami. W trzeciej kategorii, warunków najcięższych wszystkie wymienione wcześniej czynniki występują z większym nasileniem. Do tego dochodzą nowe zagrożenia.

Przykładem jest morska lub lądowa platforma wiertnicza. Uciążliwe warunki, na jakie narażone będzie tam okablowanie to: ekstremalne temperatury, promieniowanie UV, opady atmosferyczne, kontakt z silnie korozyjnymi wodą i mgłą morską. Ze względu na specyfikę tych instalacji jest też wymagany wysoki poziom niezawodności i zapewnienie zgodności ze stosownymi normami.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również