MATERIAŁY OSŁON I IZOLACJI

Na wysokie temperatury odporne są zwłaszcza tworzywa termoutwardzalne. Przykładami takich są: silikon – zakres temperatur pracy tego tworzywa wynosi od –80°C do +200°C, EPR (kauczuk etylenowo-propylenowy), który może być używany w temperaturach –60°C... +150°C, XLP (polietylen sieciowany) o dużej wytrzymałości mechanicznej w przedziale temperatur od –40°C do +100°C i neopren, który może być długo używany w temperaturze do +121°C, a z przerwami nawet w wyższych.

Izolacje kabli wykonywane są oprócz tego z teflonu (–190°C... +300°C) zaliczanego do kategorii tworzyw termoplastycznych. Jeżeli natomiast okablowanie będzie narażone na schłodzenie spowodowane tylko oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przeważnie powinna wystarczyć izolacja z tworzywa poliuretanowego (PUR).

Karol Kozłowski

 igus

  • Okablowanie strukturalne a przemysłowe – czym różnią się te grupy produktów?

Okablowanie przemysłowe stosowane jest do cięższych warunków pracy. Na co dzień w zakładach produkcyjnych panują różne – ekstremalne warunki pracy, począwszy od różnych temperatur, wpływu różnych (często agresywnych) środków chemicznych, zmiennej dynamiki pracy maszyn czy małych przestrzeni, w których może być umieszczony przewód. Dlatego ważne jest, aby dopasować odpowiedni przewód do danej aplikacji. W tym zakresie oferujemy nawet siedem wariantów materiałowo-technicznych dla danego przekroju przewodu.

Ważna jest również struktura przewodu zależna od rodzaju wykonywanego ruchu. Dla ruchu liniowego, przy przewodach ekranowanych, najlepszy jest ekran o gęstym oplocie oraz wytłaczany płaszcz wewnętrzny, co byłoby zabójcze do ruchów skrętnych na robotach. Dla tego rodzaju pracy najodpowiedniejszą konstrukcją jest przewód z warstwami buforowymi (do przenoszenia momentów skrętnych) oraz ekran "na spiralę".

  • Jakie grupy produktów stosowane są w przemyśle, w szczególności w polskim? Jak dobierać przewody?

Dobierając przewód, skupiamy się na dwóch aspektach – elektrycznym i mechanicznym. Najprościej ujmując, zaczynamy od doboru pod kątem zastosowania: sterowanie, transmisja danych czy zasilanie, a następnie skupiamy się na warunkach pracy – prędkości przesuwu, zakresu ruchu, promieni gięcia, aspektów środowiskowych oraz wymaganej żywotności. Firma igus bazuje na trzech materiałach płaszczy zewnętrznych: polichlorku winylu (PVC), poliuretanie (PUR) oraz na elastomerze termoplastycznym (TPE). W uproszczeniu – do pracy w hali rekomendujemy PVC, a do najcięższych warunków (małe przestrzenie, niskie temperatury, wysoka dynamika, czy zakres ruchu nawet na ponad 400 m) rekomendujemy TPE. Rodzaje wybieranych materiałów na polskim rynku raczej nie odbiegają od rynku europejskiego, mogą się natomiast różnić np. od rynków azjatyckich, np. ze względu na inne warunki klimatyczne.

  • Jaka jest świadomość wśród przedstawicieli firm odnośnie do konieczności odpowiedniego doboru okablowania i narażeń, które mogą występować w aplikacjach maszynowych?

Do niedawna podstawowym wyborem przewodu w zakładach było: statyka – PVC, ruch elastyczny – PUR oraz oczywiście cena. Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości i coraz częstszymi awariami spowodowanymi uszkodzonymi kablami sytuacja się zmienia. Klienci poszukując alternatyw dla obecnych i często zawodnych rozwiązań, coraz częściej wybierają nas. Wybór to ponad 1400 przewodów katalogowych w wersji ciętej oraz ponad 4000 wariantów katalogowych przewodów ze złączami. Ich żywotność jest przewidywalna, dzięki ponad 30 lat doświadczeń w naszym laboratorium testowym. Na tej podstawie opracowaliśmy również narzędzia online do kalkulacji żywotności.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe