CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE DEGRADACJI
Warto zaznaczyć, że skrajne temperatury i obecność innych substancji chemicznych mogą wpłynąć na wzmocnienie niszczącego oddziaływania olejów. Generalnie z im większą ilością olejów kabel będzie miał styczność oraz w im wyższej temperaturze otoczenia będzie to miało miejsce, tym szybciej rozpocznie się i tym szybciej będzie postępować proces degradacji tworzywa osłony i izolacji.
Trzeba mieć również świadomość, że gdy proces niszczenia powłoki przez olej się rozpocznie, jego skutki staną się nieodwracalne. Dlatego spodziewając się wystąpienia wyżej opisywanych warunków pracy okablowania, należy wybierając je, sprawdzić, czy spełnia ono wymagania odpowiednich norm w zakresie olejoodporności.
W takim przypadku producent zwykle gwarantuje, że przeprowadził odpowiednie testy, które najczęściej polegają na ciągłym zanurzeniu testowego odcinka kabla w oleju o określonych właściwościach, w ustalonych warunkach (podwyższonej temperaturze) przez pewien czas. Następnie dokonywana jest ocena stanu okablowania, przede wszystkim jego właściwości eksploatacyjnych i ewentualnego stopnia zniszczenia. Generalnie w pracy w środowisku zaolejonym najlepiej sprawdzają się kable w izolacjach na bazie PVC.
Mariusz Pajkowski
Lapp Kabel
- Jakie są cechy przewodów przemysłowych? Czym różnią się te produkty od typowego okablowania strukturalnego?
Przewody do okablowania strukturalnego w budynkach a przewody do Ethernetu przemysłowego znacznie się od siebie różnią. Wynika to z odmiennych warunków pracy obu produktów. Przewody w budynkach leżą nieruchomo w czystych korytach kablowych, w temperaturach pokojowych. Na przewody przemysłowe czyha na hali fabrycznej cała gama zagrożeń, np. oblanie olejem, nadepnięcie przez pracownika, wysoka temperatura od pieca czy wreszcie silne, zakłócające pola elektromagnetyczne. Dlatego do ich produkcji używa się specjalistycznych materiałów na izolacje zewnętrzne, aby były odporne na wspomniane zagrożenia. Dodatkowo transmisję danych w Ethernecie przemysłowym zabezpiecza przed zakłóceniami podwójny ekran (folia aluminiowa i plecionka miedziana). Szczególnie skomplikowaną budowę mają przewody przeznaczone do pracy w ruchu np. w robotach czy obrabiarkach. Poszczególne żyły miedziane składają się wtedy z kilkunastu bardzo cienkich drucików, a izolacja żył musi być giętka, przy zachowaniu precyzyjnych parametrów transmisyjnych całej linii.
Za transmisję danych w halach produkcyjnych odpowiedzialni są zazwyczaj firmowi automatycy, a nie informatycy, dlatego nie spotyka się "budynkowych" kabli LAN na trasach przemysłowych. A nawet jeżeli ktoś takiego użyje, to życie szybko weryfikuje ten wybór.
|