NISZCZĄCE DZIAŁANIE OLEJU
Tworzywa sztuczne, z których wykonywane są osłony kabli oraz izolacje przewodów, uzyskują specjalne właściwości dzięki różnego typu dodatkom. Przykładami takich środków są dodatki zmniejszające palność, stabilizatory, plastyfikatory. Ostatnie obniżają temperaturę zeszklenia, zmniejszają twardość oraz zwiększają elastyczność.
Niestety, bardzo często poprawa jednej właściwości materiału jest uzyskiwana kosztem pogorszenia innej jego cechy. Dlatego różne tworzywa nawet wówczas, gdy ich bazowy materiał jest taki sam, z powodu obecności dodatków charakteryzują się na przykład różnym stopniem olejoodporności. W kontakcie z olejami bowiem te dodatkowe składniki mogą reagować w różny sposób, w rezultacie nie spełniając swojej pierwotnej funkcji.
Przykładowo w przypadku kontaktu plastyfikatorów z olejem można rozróżnić kilka typów reakcji i ich skutków. Jeśli dodatki tego rodzaju zostaną przez olej rozpuszczone, to materiał straci elastyczność, stwardnieje, co w konsekwencji sprawi, że osłona bądź izolacja przewodów zacznie pękać. Jeśli z kolei olej zostanie zaabsorbowany i zwiąże się z plastyfikatorem, tworzywo ulegnie zmiękczeniu, stając się nadmiernie elastyczne, rozciągalne i odkształcalne.
W wyniku wchłonięcia oleju przez plastyfikator tworzywo sztuczne spęcznieje, co spowoduje zauważalne zwiększenie średnicy izolacji przewodów oraz osłony kabla. Olej może również rozpuszczać substancje barwiące, powodując zmianę koloru okablowania.