JAK ZAPOBIEC ZŁAMANIU PRZEWODU?

We wstępie dokonaliśmy rozróżnienia na uszkodzenia mechaniczne żył i ich izolacji, wewnętrznej i zewnętrznej. Jeżeli chodzi o pierwsze, można wyróżnić zniszczenia widoczne i niewidoczne na zewnątrz. W pierwszym przypadku najczęściej dochodzi do przecięcia przewodu. Uszkodzenia niewidoczne natomiast zwykle są skutkiem spowodowanego częstym zginaniem kabla złamania przewodu.

Żeby do tego ostatniego nie doszło w przypadku, gdy wiadomo, że okablowanie będzie się w trakcie użytkowania przemieszczać – na przykład, jeżeli jest częścią zautomatyzowanej linii produkcyjnej i doprowadzać będzie zasilanie lub sygnały sterujące do urządzeń będących w ciągłym ruchu (przykładowo podajników), należy wybrać kable z odpowiednio giętkimi przewodami. W robotach przemysłowych okablowanie jest dodatkowo skręcane, co również musi być uwzględnione w ich konstrukcji, podobnie jak w przypadku kabli przeznaczonych do zwijania, na przykład zasilających urządzenia na duże odległości albo znajdujące się na większej wysokości. W tym celu wyposaża się je w linki przejmujące nadmierne naprężenia towarzyszącego ruchowi tego typu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również