WPŁYW CIŚNIENIA I TEMPERATURY

Jak wspomnieliśmy we wstępie, do kategorii bezkontaktowych czynników niszczących kable należy zaliczyć również ekstremalne ciśnienie i temperaturę. Jeżeli chodzi o to pierwsze, w warunkach bardzo niskiego ciśnienia i w próżni z tworzywa sztucznego mogą wypływać oleje oraz inne dodatki. Ciśnienie hydrostatyczne, na które okablowanie może być narażone w badaniach geofizycznych, może powodować, że przez osłonę zewnętrzną kabla do wnętrza przenikną gazy oraz ciecze.

Wszędzie tam, gdzie okablowanie wystawione zostanie na działanie (nie musi być długotrwałe, czasem wystarczy tylko chwilowe) podwyższonej temperatury albo ulega silnemu schłodzeniu, tworzywa sztuczne, z których zostały wykonane jego osłony, odpowiednio, miękną lub stają się kruche. Problemów można się już spodziewać typowo po przekroczeniu progu +60°C oraz przy temperaturach poniżej –20°C.

W konsekwencji dochodzi na przykład do: pękania albo kruszenia się izolacji żył lub osłony kabla, zwarć, przebić, sklejania żył kabla, nadtapiania izolacji albo jej odkształcania. Na oddziaływanie skrajnych temperatur, przede wszystkim wysokich, ale także z zakresu ujemnego, i ich zmienność kable są narażone w wielu różnych gałęziach przemysłu, m.in. w branży spożywczej, w produkcji szkła oraz ceramiki, w hutach, w produkcji oraz w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe