Zalety i ograniczenia suszenia na powietrzu

Branża drzewna i powiązana z nią meblarska to prężnie rozwijające się gałęzie przemysłu, na świecie i w Polsce. Aby poradzić sobie z rosnącą konkurencją, w tym ze strony dostawców tańszych materiałów zamiennych, producenci drewna i mebli coraz chętniej inwestują w nowoczesne rozwiązania techniczne, poprawiające wydajność produkcji oraz efektywność wykorzystania surowca. W artykule przedstawiamy wybrane z tych, z których korzysta się w tartakach oraz w produkcji mebli tapicerowanych i płyt laminowanych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

JAK EFEKTYWNIE CIĄĆ DREWNO NA DESKI?

Pnie drzew rozcina się po łuku. W ten sposób ogranicza się straty drewna na wyrównywanie, z którymi trzeba by się liczyć, chcąc prosto ciąć powyginane kłody. Dotyczy to zwłaszcza tych o mniejszych średnicach.

Rozcinanie po łuku realizuje się w ten sposób, że dla każdego kawałka drewna wyznacza się ścieżkę cięcia zoptymalizowaną pod kątem jakości i wytrzymałości desek, przy możliwie najmniejszej stracie surowca. Dwie pierwsze cechy uzyskuje się, omijając defekty i podążając za wzorem słojów. Otrzymane w ten sposób zakrzywione deski są później prostowane w czasie suszenia.

Rozcinanie drewna po łuku jest przeważnie realizowane na jeden z dwóch sposobów. W pierwszym manipuluje się pniami naprowadzanymi na stacjonarne piły, natomiast w drugiej metodzie przesuwa się ostrza. Optymalny profil ich ruchu jest wyznaczany na podstawie danych na przykład ze skanera laserowego oraz stacji inspekcji rentgenowskiej. W sterowniku ostrzy jest on zestawiany z aktualną pozycją piły, która jest następnie regulowana odpowiednio do wyniku tego porównania.

Kolejnym krokiem jest suszenie. Jest to proces wieloetapowy, w którym wstępnie woda z desek może być odparowywana na wolnym powietrzu. W tym celu układa się je na dworze rzędami w stosy. Aby umożliwić swobodne przepływanie powietrza, które odprowadza wilgoć, ich warstwy oddziela się od siebie węższymi i grubszymi listwami układanymi w poprzek rzędu. Separatorów tych używa się wielokrotnie, dopóki się do tego nadają.

ZALETY I OGRANICZENIA SUSZENIA NA POWIETRZU

Rozkładanie separatorów jest zazwyczaj zautomatyzowane. W tym celu korzysta się ze specjalnej maszyny, którą załadowuje się listewkami. Jej podajnik ustawiony jest wzdłuż palety, na której składowane są stosy desek. Częścią maszyny jest system wizyjny kontrolujący jakość listewek. Wykrywa on te separatory, które ze względu na przykład na niewłaściwe wymiary, kształt albo uszkodzenia mogłyby zablokować maszynę. Są one automatycznie odrzucane.

Zaletą suszenia na wolnym powietrzu jest oszczędność energii, największym ograniczeniem zaś całkowity brak kontroli nad warunkami, w jakich przebiega. W związku z tym w zimie wilgoć z desek będzie odparowywać powoli, a w lecie suche i gorące powietrze może przesuszyć drewno.

Wiosną natomiast, kiedy jest ciepło, wilgotno i przy słabym wietrze, łatwiej rozwijają się grzyby i pleśń. Wadą jest także czas suszenia, który w zależności od warunków, gatunku drzewa i grubości desek może wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset dni.

Alternatywą jest odparowywanie wilgoci przy wymuszonym obiegu powietrza. Deski składuje się wówczas w zamkniętym pomieszczeniu, do którego wentylatory wtłaczają podgrzewane powietrze. Zwiększa to kontrolę nad przebiegiem suszenia i znacząco je skraca.

Case study 2: Robot sortujący

W pewnym francuskim zakładzie, który specjalizuje się w produkcji mebli biurowych, szukano sposobu na zapewnienie płynności między kolejnymi etapami produkcji, która poprawiłaby jej wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo, bez angażowania dodatkowego personelu.

Wąskie gardło występowało między docinaniem płyt wiórowych na wymiar, laminowaniem ich boków i krawędzi a stanowiskiem montażu mebli. Zdecydowano, że potrzebny jest bufor, w którym płyty, posortowane według rozmiarów i typów, mogłyby być tymczasowo przechowywane. Zrealizowano go jako stanowisko zrobotyzowane.

Robota zainstalowano na środku stanowiska, na podeście między dwoma przenośnikami. Jednym z nich płyty docierają z działu produkcji, natomiast drugim są przenoszone do działu montażu. Dookoła ustawiono stojaki. W odpowiednie z nich, w zależności od rozmiaru lub rodzaju, są wkładane płyty.

System sterowania tym stanowiskiem analizuje aktualne tempo produkcji oraz przestoje. Na tej podstawie wysyła robotowi informację o akcji, jaką powinien wykonać. W zależności od sytuacji maszyna może: się zatrzymać i nie robić nic, jeśli dany panel powinien zostać przetransportowany na stanowisko montażu, odłożyć go na właściwą półkę, jeżeli chwilowo jest niepotrzebny albo też wyjąć z danej półki akurat potrzebną płytę i umieścić ją na przenośniku.

Wiele zadań na stanowisku montażu również jest zautomatyzowanych, w tym m.in.: nakładanie kleju w otwory montażowe, wkładanie w nie kołków i dokręcanie śrub. Pozostałe są wykonywane przez pracowników.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Automatyka i pomiary w branży drzewnej
Za miesiąc targi przemysłu drzewnego i meblarskiego
Meble przemysłowe i wyposażenie stanowisk w nowoczesnym przemyśle
Automatyzacja procesów produkcji mebli w dobie Przemysłu 4.0
DFM rozbuduje zakład w Reszlu
Rozpoczęto budowę zakładu Classic Sofa
Miniaturowe siłowniki elektryczne firmy Actuonix
Automatyczny transport w branży meblarskiej z MOBOT AGV
Meble biurowe, czyli... jak firmy zachęcają kandydatów
Lasery dla przemysłu drzewnego
Produkcja mebli 4.0 dzięki systemom sterowania firmy Beckhoff
Mechaniczne przeniesienie napędu a efektywność energetyczna
DREMA - Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego
Meble Reeco z certyfikatem CCWPD
Antystatyczne meble modułowe Reeco w cenie od 1599 PLN
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Targi zagraniczne
EMC Japan 2025 - wystawa poświęcona kompatybilności elektromagnetycznej
Prezentacje firmowe
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Prezentacje firmowe
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów