Przykładowy cykl suszenia

Branża drzewna i powiązana z nią meblarska to prężnie rozwijające się gałęzie przemysłu, na świecie i w Polsce. Aby poradzić sobie z rosnącą konkurencją, w tym ze strony dostawców tańszych materiałów zamiennych, producenci drewna i mebli coraz chętniej inwestują w nowoczesne rozwiązania techniczne, poprawiające wydajność produkcji oraz efektywność wykorzystania surowca. W artykule przedstawiamy wybrane z tych, z których korzysta się w tartakach oraz w produkcji mebli tapicerowanych i płyt laminowanych.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

CZYM JEST SUSZARNIA?

Wstępnie osuszone drewno przenosi się do suszarni. Jest to termicznie izolowana komora, w której deski suszy się w cyklach. Warunki w niej panujące (temperatura, wilgotność, natężenie przepływu powietrza) są cały czas monitorowane i na bieżąco regulowane. Suszyć należy tak szybko, jak tylko jest to możliwe w wypadku danego gatunku drzewa, grubości deski i wymagań końcowego wyrobu, za wolne odprowadzanie wilgoci jest bowiem nieopłacalne i prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.

Temperatura i wilgotność względna w komorze są zmieniane stopniowo w kolejnych etapach cyklu. Przeważnie tę pierwszą wielkość stale się zwiększa, jednocześnie zmniejszając drugą. Można także utrzymywać stałą temperaturę, a zmniejszać wilgotność. Niektóre gatunki drewna trzeba natomiast suszyć przy obu wielkościach niezmiennych. Szybkość przepływu powietrza jest zwykle stała.

Temperaturę i wilgotność reguluje się na podstawie wcześniej ustalonego planu, w określonych odstępach czasu, na podstawie okresowych pomiarów zawartości wilgoci w drewnie, metodami, których przegląd przedstawiamy w ramce lub opierając się na obserwacji stanu desek. Szczególną uwagę zwraca się na objawy świadczące o nadmiernych naprężeniach drewna, m.in. jego pęknięcia, wypaczenia albo pęcznienie.

Konsekwencje trudnych warunków dla maszyn i ludzi

Urządzenia używane w branży drzewnej i meblarskiej są narażone na trudne warunki. Najuciążliwsze są silne wibracje towarzyszące na przykład szybkiemu rozcinaniu pni oraz pył i kurz unoszące się w powietrzu. Aby zapewnić niezawodność działania oraz trwałość elementów elektronicznych oraz hydraulicznych, powinno się je więc właściwie zabezpieczyć.

Przykładowe rozwiązania stosowane w komponentach dla przemysłu drzewnego i meblarskiego to: ograniczenie liczby elementów elektronicznych, a dla tych niezbędnych użycie specjalnych, antywibracyjnych zabezpieczeń, obudowy o wysokim stopniu ochrony przed pyłem, wzmocnione złącza kablowe, ograniczenie liczby kabli oraz specjalne uszczelnienia siłowników redukujące tarcie.

Nie tylko dla maszyn, ale i ludzi hale produkcyjne w branży drzewnej i meblarskiej są miejscami niebezpiecznymi. Są oni tam narażeni na m.in.: wdychanie pyłów oraz środków chemicznych używanych w obróbce drewna (kleje, lakiery, żywice), uszkodzenia różnych części ciała przez narzędzia tnące, oczu i skóry przez opiłki, wybuchy pyłu drzewnego, przygniecenie przez ciężkie pnie, stos desek lub płyt. Dlatego pracownicy muszą korzystać z odpowiednich środków ochrony osobistej, a pomieszczenia muszą być dobrze wentylowane i odpylane.

PRZYKŁADOWY CYKL SUSZENIA

W typowej suszarni można wyróżnić kilka głównych komponentów. Są to: sterowniki, komputer z oprogramowaniem do wizualizacji procesu, nagrzewnice, które ogrzewają powietrze, kominki wentylacyjne usuwające z suszarni powietrze nasycone różnymi substancjami wydzielanymi podczas suszenia drewna, na przykład olejkami żywicznymi i dostarczające czyste powietrze, wentylatory, które zapewniają cyrkulację powietrza, dysze nawilżające powietrze oraz czujniki temperatury i wilgotności drewna oraz powietrza.

Przykładowy cykl pracy suszarni może być następujący: na początku drewno jest nagrzewane z szybkością, która zależy od jego grubości, aż do przekroczenia określonej temperatury. Później przez pewien czas powietrze jest nawilżane.

W fazie suszenia właściwego warunki są zmieniane na podstawie wyników pomiarów wilgotności drewna, aż do momentu osiągnięcia zadanej wartości tej wielkości. Następnie powietrze znów się nawilża w celu wyrównania zawartości wilgoci w drewnie i zmniejszenia jego wewnętrznych naprężeń. Suszenie kończy się, kiedy temperatura drewna spada do zadanej wartości.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Automatyka i pomiary w branży drzewnej
Za miesiąc targi przemysłu drzewnego i meblarskiego
Meble przemysłowe i wyposażenie stanowisk w nowoczesnym przemyśle
Automatyzacja procesów produkcji mebli w dobie Przemysłu 4.0
DFM rozbuduje zakład w Reszlu
Rozpoczęto budowę zakładu Classic Sofa
Miniaturowe siłowniki elektryczne firmy Actuonix
Automatyczny transport w branży meblarskiej z MOBOT AGV
Meble biurowe, czyli... jak firmy zachęcają kandydatów
Lasery dla przemysłu drzewnego
Produkcja mebli 4.0 dzięki systemom sterowania firmy Beckhoff
Mechaniczne przeniesienie napędu a efektywność energetyczna
DREMA - Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego
Meble Reeco z certyfikatem CCWPD
Antystatyczne meble modułowe Reeco w cenie od 1599 PLN
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Targi zagraniczne
EMC Japan 2025 - wystawa poświęcona kompatybilności elektromagnetycznej
Prezentacje firmowe
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Prezentacje firmowe
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów