NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Segmentowa konstrukcja ułatwia również czyszczenie, konserwowanie oraz inspekcję przenośnika. Uniwersalność z kolei oznacza, że przenośnik może transportować produkty o różnych rozmiarach oraz właściwościach, na przykład dzięki zdejmowanym ogranicznikom bocznym i nakładkom.

To w połączeniu z modułowością zapewnia skalowalność, czyli łatwość dostosowania do zmian w produkcji, zarówno w zakresie asortymentu, jak i jej ilości. Zaletą są wbudowane zabezpieczenia, na przykład uniemożliwiające przypadkowe uruchomienie. Urządzenia zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii zapewniają środowisko pracy przyjazne operatorom. Rzadziej także dochodzi do wypadków. Możliwość niezależnego sterowania częściami systemu transportowego, czyli jego zatrzymywania albo spowalniania, przekłada się na oszczędność energii zasilającej.

Przed wyborem przenośnika należy sprawdzić rozmiar i układ dostępnej powierzchni na stanowisku albo w magazynie, jak też to, czy rozstawienie transporterów w danym miejscu nie przerwie ciągów komunikacji, na przykład wózków widłowych. Jeżeli występują ograniczenia przestrzenne, warto zastanowić się nad zakupem transporterów pionowych, łukowych albo podwieszanych. Ostatnie nie tylko zapewniają oszczędność miejsca, ale i nie blokują dróg komunikacji pracownikom czy innym pojazdom.

Przenośniki – przegląd typów i zastosowań

Przenośniki taśmowe są zalecane do transportu pojedynczych oraz odpowiednio zapakowanych produktów, łańcuchowe w wypadku obiektów o dużej masie i szerokości, natomiast pasowe – do przenoszenia produktów o dużych rozmiarach, ale lekkich. Do transportu produktów dużych i ciężkich używa się także przenośników rolkowych. Przenośniki modułowe sprawdzają się, gdy wymagana jest odporność na wysokie temperatury, chemikalia i uszkodzenia mechaniczne.

Do przemieszczania produktów gorących, które w międzyczasie powinny się schłodzić, nie należy używać taśmociągów metalowych. Alternatywą w tym przypadku są przenośniki modułowe z tworzywa sztucznego nieprzewodzącego ciepła. Ten typ lepiej niż metalowe sprawdza się też w transporcie tacek z jedzeniem, zwłaszcza tych wykonanych z miękkich metali, jak aluminium, bo ich nie rysuje.

Żywności mokrej nie powinno się z kolei transportować na przenośnikach z taśmą z materiału wchłaniającego wilgoć, ponieważ będzie to sprzyjać rozwojowi bakterii. Z tego powodu z tego zastosowania są też wykluczone przenośniki modułowe, w których złączach mogą się gromadzić zanieczyszczenia.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe