BEZPIECZEŃSTWO AGV I WÓZKÓW WIDŁOWYCH

W wózkach samojezdnych wdrażane są automatyczne zabezpieczenia, oparte przede wszystkim na skanerach laserowych. Urządzenia te skanują otoczenie AGV. W przypadku, gdy wykryją naruszenie granicy strefy o zapisanym w ich sterowniku promieniu, podejmują akcję, zwalniając albo całkiem się zatrzymując. W przypadku wózków widłowych w dużym stopniu bezpieczeństwo pozostaje w gestii kierującego. Dlatego aby ani on, ani pozostały personel zakładu nie ucierpieli w wypadkach z udziałem tych pojazdów, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim do kierowania wózkami widłowymi mogą być dopuszczone wyłącznie osoby, które zostały w tym kierunku przeszkolone i posiadają wymagane uprawnienia. Kierowcy i reszta załogi powinni być odpowiednio ubrani. Ważne elementy ich stroju to: kask, buty robocze i ubranie, dzięki któremu będą dobrze widoczni.

Ponadto nie powinno się obsługiwać tych pojazdów brudnymi rękoma, na przykład pokrytymi smarem, które mogłyby się przez to ześlizgnąć z elementów sterowania. Nie wolno prowadzić bez zapiętych pasów, a przed włączeniem wózka kierowca musi mieć pewność, że stabilnie siedzi w kabinie, a żadna część jego ciała nie znajduje się poza nią. Nie wolno przekraczać dopuszczalnej prędkości. Trzeba omijać nierówności, śliskie powierzchnie i obiekty, które mogą spowodować utratę kontroli nad pojazdem albo przemieszczenie się ładunku.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również