INSTALACJE OŚWIETLENIOWE – JAK POPRAWIĆ ICH SPRAWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ?

Na koniec warto wspomnieć o systemach użytkowych. Przykładem są instalacje oświetleniowe. W dużych magazynach, zwłaszcza działających całodobowo i halach produkcyjnych, szczególnie w zakładach z pracą zmianową, udział wydatków na oświetlenie w całkowitych kosztach utrzymania jest znaczący – może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Można go ograniczyć, wybierając lampy energooszczędne.

Oprócz bezpośrednich oszczędności, jakie zapewnia wymiana na przykład świetlówek na diody LED, energooszczędne źródła światła mogą się również, w przypadku pomieszczeń o specjalnym przeznaczeniu, pośrednio przełożyć na niższy rachunek za prąd. Przykładem są magazyny-chłodnie, w których oświetlenie stanowi dodatkowe obciążenie termiczne instalacji chłodniczej. Jest ono tym mniejsze, im lampy mniej się nagrzewają w wyniku strat energii zasilającej na ciepło. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń, w których dla utrzymania określonej, na przykład wymogami procesu, stałej temperatury stale pracuje klimatyzacja – silnie nagrzewające się lampy stanowią dla niej dodatkowe obciążenie, przez które rosną koszty jej działania.

Dalsze zmniejszenie kosztów zapewniają systemy sterowania oświetleniem przez jego automatyczne wyłączanie w pustych pomieszczeniach, na podstawie sygnałów z czujników obecności albo wówczas, gdy natężenie światła naturalnego przekracza określoną wartość, w oparciu o jego pomiarze za pomocą sensorów światła dziennego. Korzysta się też z wyłączników czasowych i ściemniaczy.

Wydatki na oświetlenie można ograniczyć również, zwiększając wykorzystanie dostępnego światła naturalnego, co dodatkowo wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie pracowników, oraz dbając o regularne i skuteczne czyszczenie oraz konserwację opraw świetlnych.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również