Dlaczego jeszcze trudno wykryć szkło w szkle?

Duża część zadań w produkcji żywności i napojów jest dzisiaj zautomatyzowana. Jest to wymuszone koniecznością dostosowania jej wydajności, opłacalności oraz jakości do rosnących wolumenów i licznych innych wymogów. Są one związane ze zwiększającą się konkurencją cenową, oczekiwaniami konsumentów, a także zaostrzaniem się przepisów sanitarnych. W artykule przykładowe rozwiązania automatyki, które pozwalają na sprostanie tym wyzwaniom.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Kontrola jakości opakowań

Monitorować trzeba również jakość gotowych napojów. W tym przypadku na celowniku jest opakowanie. Sprawdza się je przede wszystkim pod kątem: poziomu napełnienia, przecieków, szczelności zamknięcia (patrz ramka) i obecności niebezpiecznych dla konsumentów cząstek zawieszonych w płynie.

Przykładem ostatnich są drobiny szklane. W razie połknięcia stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia. Wykrycie szklanych odłamków, które zanieczyściły napój na skutek pęknięcia, odprysku, odkruszenia się kawałka butelki lub słoika, na przykład pod wpływem wibracji przenośnika, uderzenia głowicy napełniającej w szyjkę butelki lub zbyt mocnego zakręcenia nakrętki, w szklanych opakowaniach jest jednak trudnym zadaniem. Dlatego wymaga skorzystania ze specjalistycznych systemów pomiarowych, zwykle w ramach inspekcji rentgenowskiej. Wykrywanie szkła w szkle nie jest łatwe z kilku powodów.

Podstawowym utrudnieniem jest to, że opakowanie i zanieczyszczenia są wykonane z tego samego materiału. Kolejnym problemem jest brak jednolitości wykonania butelek – z powodu specyfiki składu oraz procesu produkcji szkła, nawet dokładając największych starań i mimo że pozornie całkowita masa oraz kształt butelek są jednakowe, poszczególne egzemplarze mogą się różnić grubością ścianek i denka, nawet o kilkanaście procent.

Dlaczego jeszcze trudno wykryć szkło w szkle?

W szkle naturalnie powstają różnego typu skazy, jak pęcherzyki gazów, wtrącenia, plamy. Może też zawierać nieszkodliwe dla konsumentów wtopione zanieczyszczenia, na przykład drobiny metali, szkła innego gatunku, plastiku. Nie są one powtarzalne. Oprócz tego opakowania od różnych producentów, choć pozornie takie same, mogą się różnić składem chemicznym szkła i jego gęstością. To także wpływa na skuteczność inspekcji rentgenowskiej.

Zależy ona oprócz tego w ogromnym stopniu od kształtu opakowania – im wymyślniejszy, tym jest mniejsza. Kontrola RTG najefektywniejsza jest w przypadku okrągłych butelek, bez ostrych kantów, w których w butelkach kwadratowych i prostokątnych od środka mogą się zbierać niewykrywalne zabrudzenia. Także orientacja okrągłych butelek jest bez znaczenia.

Utrudnienie stanowią wszelkie tłoczenia. Trudności w interpretacji obrazu rentgenowskiego może również sprawić wieczko ze względu na zgrubienia szkła na gwincie i metalową lub wykonaną z tworzywa sztucznego zakrętkę. Nie bez znaczenia są właściwości płynu, przede wszystkim jego lepkość, od niej bowiem zależy to, na jakiej głębokości będą się utrzymywać zanieczyszczenia. Zazwyczaj w przypadku napojów opadają one na dno, ale jeśli te są półpłynne, mogą podczas nalewania unieść zabrudzenia z dna i ścianek opakowania wyżej. Wówczas wymagana jest inspekcja całego pojemnika, a nie tylko jego dolnej części.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Bezobsługowe rolki do przenośników taśmowych
Monitoring drgań stabilizuje polski przemysł spożywczy i branżę napojową
Technologia ultradźwiękowa w przemysłowym Internecie Rzeczy
Parametry obudów w strefach higienicznych
Promass Q – tam, gdzie jakość procesu produkcji jest kluczowa
Przekładnie do prostych i wymagających zadań
Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie
BEYOND – Zawsze ponad standard 25 lat w Polsce firmy SEW Eurodrive
Chłodzenie z użyciem amoniaku - co należy mieć na uwadze
Nie wolno ruszać działającego systemu – ale czy na pewno?
Zadbać o właściwą termoregulację
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów