Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy przykłady rozwiązań sprzętowych. Branże spożywcza i napojowa mogą jednak wiele zyskać także dzięki oprogramowaniu, korzystając bowiem z najnowszych rozwiązań analitycznych, można zautomatyzować gromadzenie i analizę danych z poziomu sprzętowego, na przykład z systemów: kontroli jakości, sterowania liniami produkcyjnymi, monitorowania przepływu surowców i produktów i scentralizować dostęp do nich. Informacje te są pomocne w stawianiu czoła licznym wyzwaniom, przed którymi stają obecnie producenci żywności.

Przykładem jest rosnąca liczba przepisów, regulacji, wytycznych dotyczących tego sektora, których trzeba przestrzegać i za zmianami, w których trzeba nadążać. To bywa trudne, jeśli nie są one do końca jasne. Do takich zalicza się regulacje wymuszające na producentach żywności identyfikowanie i zarządzanie alergenami w ich wyrobach oraz informowanie o nich konsumentów. By temu sprostać, producent musi mieć dostęp do danych ze wszystkich etapów produkcji, włączając w to informacje od dostawców surowców, które musi zbierać i analizować. Dzięki temu w razie potrzeby jest w stanie ustalić źródło alergenu i może wskazać wszystkie produkty, które ze względu na obecność danego składnika niewykazaną na etykiecie produktu muszą być, w trosce o zdrowie osób na niego uczulonych, natychmiast wycofane ze sprzedaży.

Przewiduje się też, że przemysł spożywczy i napojowy skorzysta na rozwoju technologii Big Data i AI. Rozwiązania te mogą się okazać przydatne w wykrywaniu oraz analizowaniu wzorców w decyzjach zakupowych konsumentów. To z kolei pozwoli na dostosowywanie wolumenu produkcji i asortymentu do aktualnych trendów i potrzeb kupujących. Dzięki temu producenci żywności nie tylko będą mogli liczyć na większe zyski, ale będą też lepiej przygotowani na skoki popytu spowodowane nieprzewidzianymi sytuacjami. Oznacza to nie tylko korzyści dla nich, ale potencjalnie również może zapobiec marnowaniu się żywności i pośrednio przełożyć się na zmniejszenie negatywnego wpływu tej branży na środowisko.

 

Monika Jaworowska

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również