Podsumowanie

Duża część zadań w produkcji żywności i napojów jest dzisiaj zautomatyzowana. Jest to wymuszone koniecznością dostosowania jej wydajności, opłacalności oraz jakości do rosnących wolumenów i licznych innych wymogów. Są one związane ze zwiększającą się konkurencją cenową, oczekiwaniami konsumentów, a także zaostrzaniem się przepisów sanitarnych. W artykule przykładowe rozwiązania automatyki, które pozwalają na sprostanie tym wyzwaniom.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy przykłady rozwiązań sprzętowych. Branże spożywcza i napojowa mogą jednak wiele zyskać także dzięki oprogramowaniu, korzystając bowiem z najnowszych rozwiązań analitycznych, można zautomatyzować gromadzenie i analizę danych z poziomu sprzętowego, na przykład z systemów: kontroli jakości, sterowania liniami produkcyjnymi, monitorowania przepływu surowców i produktów i scentralizować dostęp do nich. Informacje te są pomocne w stawianiu czoła licznym wyzwaniom, przed którymi stają obecnie producenci żywności.

Przykładem jest rosnąca liczba przepisów, regulacji, wytycznych dotyczących tego sektora, których trzeba przestrzegać i za zmianami, w których trzeba nadążać. To bywa trudne, jeśli nie są one do końca jasne. Do takich zalicza się regulacje wymuszające na producentach żywności identyfikowanie i zarządzanie alergenami w ich wyrobach oraz informowanie o nich konsumentów. By temu sprostać, producent musi mieć dostęp do danych ze wszystkich etapów produkcji, włączając w to informacje od dostawców surowców, które musi zbierać i analizować. Dzięki temu w razie potrzeby jest w stanie ustalić źródło alergenu i może wskazać wszystkie produkty, które ze względu na obecność danego składnika niewykazaną na etykiecie produktu muszą być, w trosce o zdrowie osób na niego uczulonych, natychmiast wycofane ze sprzedaży.

Przewiduje się też, że przemysł spożywczy i napojowy skorzysta na rozwoju technologii Big Data i AI. Rozwiązania te mogą się okazać przydatne w wykrywaniu oraz analizowaniu wzorców w decyzjach zakupowych konsumentów. To z kolei pozwoli na dostosowywanie wolumenu produkcji i asortymentu do aktualnych trendów i potrzeb kupujących. Dzięki temu producenci żywności nie tylko będą mogli liczyć na większe zyski, ale będą też lepiej przygotowani na skoki popytu spowodowane nieprzewidzianymi sytuacjami. Oznacza to nie tylko korzyści dla nich, ale potencjalnie również może zapobiec marnowaniu się żywności i pośrednio przełożyć się na zmniejszenie negatywnego wpływu tej branży na środowisko.

 

Monika Jaworowska

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Bezobsługowe rolki do przenośników taśmowych
Monitoring drgań stabilizuje polski przemysł spożywczy i branżę napojową
Technologia ultradźwiękowa w przemysłowym Internecie Rzeczy
Parametry obudów w strefach higienicznych
Promass Q – tam, gdzie jakość procesu produkcji jest kluczowa
Przekładnie do prostych i wymagających zadań
Mikronapędy zapewniają niezawodne działanie
BEYOND – Zawsze ponad standard 25 lat w Polsce firmy SEW Eurodrive
Chłodzenie z użyciem amoniaku - co należy mieć na uwadze
Nie wolno ruszać działającego systemu – ale czy na pewno?
Zadbać o właściwą termoregulację
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów