Sterowanie adaptacyjne

Spawanie, zgrzewanie, lutowanie to zadania łączenia materiałów, które z powodu kontaktu z trującymi oparami, zagrożenia dla oczu i skóry, niewygodnej pozycji i konieczności pracy w stroju ochronnym są szkodliwe i uciążliwe w przebiegu dla osób, które je wykonują. Poza tym wymagają ich przeszkolenia i nabrania przez nie wprawy, w przeciwnym razie spoiny przez nie wykonywane nie będą dobrej jakości, ani powtarzalne. Dlatego by odciążyć personel, a zarazem zaradzić nasilającym się brakom wykwalifikowanych pracowników, warto się zastanowić nad zrobotyzowaniem tego zadania. W artykule przedstawiamy możliwości oraz dobre praktyki w tym zakresie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Sterowanie adaptacyjne

Poza precyzyjnym podążaniem zadaną ścieżką dla ostatecznej jakości spawu ważna jest możliwość przystosowywania się do zmiennych warunków. W tym celu kontroler robota powinien odpowiednio modyfikować parametry ruchu ramienia spawającego. Realizuje się to przez sterowanie adaptacyjne, na podstawie informacji z czujników, w które wyposaża się robota. Ich zadaniem jest: detekcja krawędzi złącza, śledzenie jego przebiegu, aby odpowiednio do niego zmieniało się położenie płomienia palnika oraz pomiar szerokości złącza w celu wykrycia wszelkich nieregularności i nieciągłości krawędzi.

Do znalezienia początku złącza i krawędzi arkusza używane są przede wszystkim czujniki dotykowe i zbliżeniowe. Sensor dotykowy realizuje się, doprowadzając napięcie na przykład do dyszy, którą przepływa gaz osłonowy, drutu spawalniczego albo do dodatkowego próbnika. Kiedy końcówka takiego elementu dotknie blachy, zwarcie jest wykrywane przez sterownik robota. Z kolei sensory zbliżeniowe to zwykle czujniki indukcyjne. Do śledzenia przebiegu oraz wyznaczania wymiarów złącza używane są natomiast głównie systemy wizyjne i skanery laserowe.

Wykorzystuje się też rozwiązania programowe zaliczane do kategorii Through Arc Seam Tracking (TAST), w których analizuje się zmienność prądu spawania. Pozwala to określić pionową pozycję palnika – wraz ze wzrostem odległości pomiędzy końcówką a spawem prąd maleje, a w miarę jej zmniejszania się jego natężenie rośnie. Umożliwia to także korekcję ustawień palnika w poziomie – w środku spawu prąd ma minimalną, a na krawędziach maksymalną wartość. W ten sposób można wyznaczyć, a następnie skorygować, odchylenia toru palnika względem zaprogramowanej ścieżki ruchu.

Spis treści
Powiązane treści
Impex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej
Spawanie laserem - precyzyjna technologia przyszłości w obróbce metali
Cobot spawalniczy – maksymalizacja wydajności i kontrola procesów spawania
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Roboty
Automatyzacja i robotyzacja sortowania, pakowania, paletyzacji
Przemysł 4.0
Sztuczna inteligencja i cyfrowy przemysł
Artykuły
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Roboty
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Komunikacja
Szkolenia w przemyśle
Silniki i napędy
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Temat miesiąca
Automatyzacja i robotyzacja sortowania, pakowania, paletyzacji
Technika
Egzoszkielety w przemyśle i nie tylko
Gospodarka
4NE1 i MiPA – NEURA Robotics wprowadza roboty kognitywne do przemysłu i domu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów