Przykłady pozycjonerów
Prawidłowo dobrany pozycjoner powinien uwzględniać specyfikę spawania i części, które będą łączone. Pod uwagę trzeba wziąć: ilość miejsca na stanowisku, cykl pracy robota, wagę, kształt i rozmiary spawanego obiektu oraz ograniczenia poszczególnych konstrukcji pozycjonerów. Inaczej jakość spoin może się pogorszyć, a tempo spawania spowolnić.
Przykładem są jednoosiowe pozycjonery wrzecionowe. Te dwustronne nadają się do manipulowania w poziomie długimi elementami, o prostokątnym albo cylindrycznym kształcie, wymagającymi podparcia na obu końcach, jak duże zbiorniki albo ramy. Z kolei jednostronne sprawdzają się w pozycjonowaniu małych części. W przypadku tych cięższych stosuje się podwójne podparcie z jednej strony. Regulować można ich rozstaw i wysokość. Montuje się je na podłodze lub stole.
Pozycjonery typu ferris wheel z kolei są polecane w przypadku obiektów od średnich do dużych. Wyróżnia je optymalne wykorzystanie zajmowanej powierzchni. Stoły obrotowe sprawdzają się w pozycjonowaniu od małych do średnich elementów. Pozycjonery z ramą H polecane są w spawaniu konstrukcji w średnim rozmiarze, ale o złożonym kształcie oraz wielostronnych. Dostępne są również pozycjonery wieloosiowe, pozwalające na obracanie i przechylanie detali.