Stanowiska zrobotyzowane
Planując zrobotyzowanie spawania, zgrzewania bądź lutowania, takie stanowisko powinno się rozpatrywać jako zautomatyzowany system, a nie jedynie jako ramię robota posługującego się palnikiem w zastępstwie człowieka. Pozwoli to zmaksymalizować wydajność oraz optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, bez obaw o to, że etap spawania na skutek zrobotyzowania stanie się wąskim gardłem w procesie produkcji. Pod uwagę powinno się w związku z tym wziąć wiele kwestii, które pozwolą na skompletowanie go w sposób najefektywniejszy, w tym organizację transportu łączonych elementów i, po zespawaniu, ze stanowiska, na ich mocowanie i pozycjonowanie.
To ostatnie umożliwiają urządzenia ustawiające spawaną część w położeniu, które zapewni swobodny dostęp do miejsca wykonania złącza robotowi, z którym są zsynchronizowane dzięki wyposażeniu ich w serwonapęd sterowany przez jego kontroler. Korzystanie z nich zwiększa szybkość spawania i poprawia jakość spoin, zwłaszcza w przypadku łączenia dużych elementów, z trudno dostępnymi miejscami spawów.
Robotyzacja spawania – czy to się opłaca?Do niedawna roboty spawalnicze były uważane za rozwiązanie sprawdzające się przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, w którym jako pierwszym i na największą skalę robotyzacja tego zadania się przyjęła. Dzięki postępowi, jaki ostatnio nastąpił w tym zakresie, stała się ona jednak możliwa również w mniejszych zakładach. Składa się na to kilka kwestii. Przede wszystkim roboty spawalnicze stały się bardziej przystępne cenowo. Ponadto ich programowanie jest bardziej intuicyjne. Charakteryzuje je również większa elastyczność – ich przestawienie na spawanie części o innym kształcie albo różniących się rozmiarem, dzięki łatwiejszemu programowaniu oraz wymiennym końcówkom (palnikom, innym narzędziom), znacząco się uprościło. Dzięki temu opłaca się korzystać z nich w produkcji małoseryjnej i o szerokim asortymencie. Instalację robota spawalniczego w mniejszych zakładach, w których występują ograniczenia przestrzenne, ułatwia natomiast ich modułowość, dzięki której są one oferowane w różnych konfiguracjach, od standardowych po dostosowane do indywidualnych potrzeb. |