O czym jeszcze pamiętać?

Kompletując i organizując stanowiska spawania z robotem, można popełnić wiele błędów, które skutkują tym, że od razu po jego uruchomieniu jakość spawów jest niezadowalająca lub ulega pogorszeniu dopiero po pewnym czasie, co wywołuje konsternację, jeżeli pozornie nic się nie zmieniło. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Taką jest m.in. zastosowanie ochrony na wypadek kolizji, o którą ze względu na szybkość, z jaką przemieszczają się ramiona robotów, nietrudno, a która może spowodować uszkodzenie albo deformację końcówki palnika. To skutkuje przesunięciem spawów względem ich docelowego położenia, jeżeli się w porę tego zniekształcenia nie zauważy. Rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczenia, które w razie kolizji natychmiast zatrzyma robota, nie pozwalając na uszkodzenie końcówki palnika. Nie zmienia się wówczas też punkt roboczy TCP, którego dzięki temu nie trzeba resetować. Pozwala to oszczędzić czas, a zarazem zachować zakładaną dokładność i powtarzalność wykonania spoin.

Nawet jednak jeśli w trakcie kompletowania stanowiska nie popełniono błędów, z czasem mogą wystąpić problemy, które spowodują przestoje albo będą skutkować pogorszeniem jakości spawów. W ramce podpowiadamy, jak radzić sobie z tymi najczęstszymi.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe