Bęben czy szpula?

Spawanie, zgrzewanie, lutowanie to zadania łączenia materiałów, które z powodu kontaktu z trującymi oparami, zagrożenia dla oczu i skóry, niewygodnej pozycji i konieczności pracy w stroju ochronnym są szkodliwe i uciążliwe w przebiegu dla osób, które je wykonują. Poza tym wymagają ich przeszkolenia i nabrania przez nie wprawy, w przeciwnym razie spoiny przez nie wykonywane nie będą dobrej jakości, ani powtarzalne. Dlatego by odciążyć personel, a zarazem zaradzić nasilającym się brakom wykwalifikowanych pracowników, warto się zastanowić nad zrobotyzowaniem tego zadania. W artykule przedstawiamy możliwości oraz dobre praktyki w tym zakresie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Bęben czy szpula?

Zazwyczaj drut spawalniczy jest pobierany ze szpuli albo bębna. Przeważnie na tym drugim jest go więcej, dzięki czemu starcza na dłużej. Z drugiej strony przez to waży więcej. Dlatego, jeżeli na stanowisku zużywa się dużo drutu, warto zdecydować się na bęben, żeby ograniczyć przerwy w produkcji na uzupełnianie zapasu. Liczyć się trzeba jednak wtedy z tym, że do jego transportu potrzebny może być specjalistyczny sprzęt, jak wózek widłowy.

Szpule są zwykle lżejsze, ponieważ nawija się na nie mniej drutu. Oznacza to, że wprawdzie trzeba je częściej wymieniać, ale operowanie nimi wiąże się z mniejszymi komplikacjami.

Jeśli natomiast chodzi o parametry drutu cast i helix, to pierwszy może być problemem w przypadku systemów podawania ze szpuli, zaś drugi z bębna. Wynika to stąd, że bęben ma większą średnicę, a drut jest na nim nawinięty równomiernie, cast zatem jest w miarę stały. W przypadku szpuli z kolei średnica nawinięcia zwiększa się z każdym kolejnym zwojem, natomiast helix się nie zmienia, inaczej niż w drucie nawiniętym na bęben. W skrajnym przypadku nadmierny helix spowoduje splątanie drutu, a w konsekwencji jego blokadę w podajniku.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Impex – nowoczesna robotyzacja spawania w branży metalowej
Cobot spawalniczy – maksymalizacja wydajności i kontrola procesów spawania
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Gospodarka
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Gospodarka
Roboty usługowe coraz popularniejsze

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów