Bęben czy szpula?
Zazwyczaj drut spawalniczy jest pobierany ze szpuli albo bębna. Przeważnie na tym drugim jest go więcej, dzięki czemu starcza na dłużej. Z drugiej strony przez to waży więcej. Dlatego, jeżeli na stanowisku zużywa się dużo drutu, warto zdecydować się na bęben, żeby ograniczyć przerwy w produkcji na uzupełnianie zapasu. Liczyć się trzeba jednak wtedy z tym, że do jego transportu potrzebny może być specjalistyczny sprzęt, jak wózek widłowy.
Szpule są zwykle lżejsze, ponieważ nawija się na nie mniej drutu. Oznacza to, że wprawdzie trzeba je częściej wymieniać, ale operowanie nimi wiąże się z mniejszymi komplikacjami.
Jeśli natomiast chodzi o parametry drutu cast i helix, to pierwszy może być problemem w przypadku systemów podawania ze szpuli, zaś drugi z bębna. Wynika to stąd, że bęben ma większą średnicę, a drut jest na nim nawinięty równomiernie, cast zatem jest w miarę stały. W przypadku szpuli z kolei średnica nawinięcia zwiększa się z każdym kolejnym zwojem, natomiast helix się nie zmienia, inaczej niż w drucie nawiniętym na bęben. W skrajnym przypadku nadmierny helix spowoduje splątanie drutu, a w konsekwencji jego blokadę w podajniku.