Zalanie, zapylenie a ochrona IP

Warunki pracy w przemyśle, a poza nim na przykład w transporcie (w samolotach, na statkach, w pociągach), często są niekorzystne, a nawet destrukcyjne dla używanego tam sprzętu. Przykładami czynników niszczących są: ekstremalnie wysokie i bardzo niskie temperatury i ciśnienia, środki chemiczne oraz inne substancje korozyjne, zapylenie, wibracje i atmosfera wybuchowa. Aby mimo narażeń wyposażenie m.in. fabryk, kopalń czy platform wiertniczych działało niezawodnie przez cały czas jego zakładanej żywotności, stosowane są specjalne rozwiązania konstrukcyjne. Ich przegląd przedstawiamy w artykule.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Zalanie, zapylenie a ochrona IP

Niepożądane jest również przenikanie płynów, pyłów czy ciał obcych do wnętrza urządzenia. Przykładowo woda – z opadów atmosferycznych, myjąca, z kondensacji – powoduje zwarcia. Przedostanie się do wnętrza obudowy smarów i kurzu z kolei prowadzi do nagromadzania się brudu. Ten, izolując termicznie nagrzewające się podzespoły, blokując przepływ powietrza przez kratki wentylacyjne czy obciążając łopatki wentylatorów, utrudnia odprowadzanie nadmiaru ciepła.

Przegrzewanie się urządzeń elektrycznych i mechanicznych skutkuje spadkiem ich sprawności energetycznej, skróceniem żywotności, a w skrajnych przypadkach nawet zapłonem. Zwarcia i blokady, cieplne i fizyczne, mogą także powodować inne ciała obce, które przedostaną się do wnętrza urządzenia.

Podstawową ochronę przed zalaniem, zapyleniem oraz ciałami obcymi stanowi obudowa urządzenia. By w konkretnych warunkach można było bezpiecznie użytkować dany sprzęt, należy się upewnić, że jest szczelna. Określenia takie, jak wodoodporny albo wodoszczelny, nie są jednak w tym przypadku miarodajne. Subiektywność tych terminów sprawia, że nie można mieć pewności, w jakich warunkach gwarantowana jest odporność na dany czynnik środowiskowy. Dlatego, by charakterystykę obudów pod tym względem ujednolicić, wprowadzono system ich oceny, przypisujący im określony poziom ochrony IP (Ingress Protection). Standaryzacja ułatwia dobór obudowy do wymagań zastosowania, biorąc pod uwagę możliwości oraz ograniczenia zapewnianej przez nią ochrony.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Przeciwwybuchowe ognioszczelne silniki w klasie sprawności IE3
Dräger REGARD 3000
Przemiennik częstotliwości Lenze i550 protec
Bezsmarowa oś liniowa igus zapewnia utrzymanie czystości w branży spożywczej
Wysokiej jakości konstrukcja i elegancki design
Wyjątkowa kompaktowość i iskrobezpieczne wejścia/wyjścia
Zapobiec wybuchom. Automatyka przekaźnikowa w strefach zagrożenia
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Kalendarium
Gun Expo 2025
Targi krajowe
Targi HUNT EXPO 2025
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów