Obudowy z piaskiem, wzmocnione i obwody iskrobezpieczne

Warunki pracy w przemyśle, a poza nim na przykład w transporcie (w samolotach, na statkach, w pociągach), często są niekorzystne, a nawet destrukcyjne dla używanego tam sprzętu. Przykładami czynników niszczących są: ekstremalnie wysokie i bardzo niskie temperatury i ciśnienia, środki chemiczne oraz inne substancje korozyjne, zapylenie, wibracje i atmosfera wybuchowa. Aby mimo narażeń wyposażenie m.in. fabryk, kopalń czy platform wiertniczych działało niezawodnie przez cały czas jego zakładanej żywotności, stosowane są specjalne rozwiązania konstrukcyjne. Ich przegląd przedstawiamy w artykule.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Obudowy z piaskiem, wzmocnione i obwody iskrobezpieczne

Łuk elektryczny, który powstaje wewnątrz obudów wypełnionych piaskiem (albo kulkami szklanymi), jest wygaszany. Dzięki temu nie może, w czasie normalnej eksploatacji urządzenia, zapalić atmosfery wybuchowej na zewnątrz. Obudowa powinna być zaprojektowana tak, aby jej wypełnienie nie wydostało się poza nią, ani podczas normalnej pracy, ani w razie wystąpienia łuku elektrycznego, ani na skutek sytuacji awaryjnej. Trzeba oprócz tego wyeliminować ryzyko zapłonu przez płomienie albo podwyższoną temperaturę powierzchni obudowy. W ten sposób zabezpiecza się urządzenia, w których występują iskry albo gorące powierzchnie, na których działanie nie ma wpływu drobnoziarniste wypełnienie (kondensatory, HMI, komputery przenośne).

W przypadku obudów o konstrukcji wzmocnionej zalecane jest m.in.: zastosowanie specjalnych środków ochronnych dla nieizolowanych części pod napięciem, przyjęcie wyższych wymagań w zakresie konstrukcji, wytrzymałości mechanicznej i izolacji uzwojeń, które należy także chronić przed podwyższonymi temperaturami. Zapewnić trzeba również minimalne przekroje drutu nawojowego cewek oraz spełnić wyższe wymagania dotyczące ich impregnacji i wzmocnienia.

W obwodach iskrobezpiecznych, w których iskra ani efekt termiczny nie mogą zapalić mieszanki wybuchowej, zapewnić natomiast trzeba mniejsze obciążenie, w porównaniu do tego, jakie jest standardowo znamionowe. Oznacza to mniejsze napięcia, których wartość jest uwarunkowana wytrzymałością elektryczną materiałów oraz mniejszy prąd, którego wartość zależy od tego, w jakiej ilości ciepło może się bezpiecznie wydzielić przy jego przepływie, aby temperatura nie wzrosła powyżej dopuszczalnego poziomu. Dzięki małym wartościom napięcia i prądu nawet w przypadku przerwania obwodu lub jego zwarcia iskry i łuki elektryczne będą miały tak małą energię, że nie będą w stanie spowodować zapłonu atmosfery wybuchowej.

Case study: Ochrona przed korozją w instalacjach wydobycia gazu ziemnego

Efekt piaskowania jest niepożądanym zjawiskiem, z którym trzeba się liczyć w instalacjach wydobycia gazu ziemnego. Jest on powodowanym tym, że strumień surowca wychodzący z odwiertu niesie ze sobą także piasek. Podobnie jak wystrzeliwanie jego ziaren w strumieniu sprężonego powietrza jest skutecznym sposobem usuwania rdzy i farb z powierzchni metalowych ze względu na jego właściwości ścierne, tak i niestety powoduje on erozję wnętrza rur i zaworów w instalacjach transportu gazu ziemnego. To skraca ich żywotność. Szczególnie narażone są te ich fragmenty, gdzie prędkość gazu jest duża (na wlocie) oraz elementy jak kolanka, gdzie piasek uderza w ścianki.

Niestety, ilość piasku i wielkość cząstek jest zmienna i nie można jej kontrolować ani przewidzieć. Zgrubną informację o obecności ścierniwa zapewnia monitoring akustyczny, pozwalający na rozpoznanie charakterystycznych odgłosów piasku unoszonego w strumieniu gazu. Na tej podstawie można próbować przewidywać, gdzie erozja jest najbardziej prawdopodobna.

Takie prognozy nie są jednak zbyt użyteczne, brak jest bowiem informacji o ubytku ścieranego materiału. W oparciu o nie można jedynie regulować przepustowość, żeby uniknąć dużych prędkości gazu wtedy, gdy czujniki akustyczne wskazują na obecność piasku w jego strumieniu. Ogranicza to erozję, ale równocześnie zmniejsza wydajność wydobycia.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Przeciwwybuchowe ognioszczelne silniki w klasie sprawności IE3
Dräger REGARD 3000
Przemiennik częstotliwości Lenze i550 protec
Bezsmarowa oś liniowa igus zapewnia utrzymanie czystości w branży spożywczej
Wysokiej jakości konstrukcja i elegancki design
Wyjątkowa kompaktowość i iskrobezpieczne wejścia/wyjścia
Zapobiec wybuchom. Automatyka przekaźnikowa w strefach zagrożenia
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Kalendarium
Gun Expo 2025
Targi krajowe
Targi HUNT EXPO 2025
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów