Wysokie i niskie temperatury

Warunki pracy w przemyśle, a poza nim na przykład w transporcie (w samolotach, na statkach, w pociągach), często są niekorzystne, a nawet destrukcyjne dla używanego tam sprzętu. Przykładami czynników niszczących są: ekstremalnie wysokie i bardzo niskie temperatury i ciśnienia, środki chemiczne oraz inne substancje korozyjne, zapylenie, wibracje i atmosfera wybuchowa. Aby mimo narażeń wyposażenie m.in. fabryk, kopalń czy platform wiertniczych działało niezawodnie przez cały czas jego zakładanej żywotności, stosowane są specjalne rozwiązania konstrukcyjne. Ich przegląd przedstawiamy w artykule.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Wysokie i niskie temperatury

Czynnikiem wymagającym specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych są też ekstremalne temperatury, wysokie i niskie. Pierwsze w urządzeniach elektrycznych i mechanicznych, które dodatkowo nagrzewają się na skutek przepływu prądu i tarcia, wywołują problemy z wydajnością oraz chłodzeniem. Wysoka temperatura powoduje też rozszerzanie się i mięknięcie materiałów, z których wykonano ich elementy i obudowy. Zmieniają się także właściwości substancji pomocniczych (chłodzących, smarujących), które zapewniają ich prawidłowe działanie.

W skrajnie niskich temperaturach z kolei liczyć się trzeba z problemami z uszczelnieniami, przymarzaniem powierzchni kontaktowych, co może prowadzić do pęknięć i rozszczelnień, oblodzeniem, problemami z akumulatorami, występowaniem kondensacji, zamarzaniem i roztapianiem się kondensatu. W efekcie nieuwzględnienie takich warunków w projekcie urządzenia może mieć liczne negatywne konsekwencje dla jego działania i żywotności. Trzeba o tym pamiętać w przypadku m.in. niezbędnego komponentu linii produkcyjnych w wielu branżach, jakim są przenośniki. Transportery mogą być narażone na wysokie i niskie temperatury produktów, które przenoszą i występujące w ich otoczeniu. Co więcej, czasem w jednym ciągu technologicznym są wystawione na działanie wysokich, a następnie niskich temperatur.

Grzegorz Recki

Dräger Polska

  • Jakie są cechy produktów do zastosowań specjalnych takich jak detektory gazów? Jakie są koszty ich zakupu?

Wykonania specjalne są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki środowiskowe – m.in. w sektorach: petrochemicznym, chemicznym czy oczyszczalniach ścieków. Szczególnie dobrze sprawują się tam wyroby ze stali nierdzewnej SS316L.

Nasze detektory spełniają wymagania stopnia ochrony jednocześnie IP65/ 66/67. Jest to bardzo istotne, gdyż spełnienie IP67 nie oznacza jednoczesnego spełnienia IP65/ 66. Do tego bardzo ważnym elementem jest stabilność pomiaru przy zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia. Klienci doceniają te właściwości, zdając sobie sprawę, iż przestój instalacji wynikający z fałszywych alarmów może być bardzo kosztowny i pracochłonny dla personelu. Jeżeli chodzi o koszty zakupu, to powinniśmy rozpatrywać w perspektywie całego życia detektora, kosztów obsługi pogwarancyjnej, podatności na awarie. Mamy detektory, które pracują nieprzerwanie od 15 lat.

  • Na jakie cechy produktów i oferty zwracają uwagę producenci maszyn, na co integratorzy, a co jest ważne dla klientów końcowych?

Integratorzy cenią sobie nasze wsparcie merytoryczne – nie tylko lokalne w Polsce, ale również zapewniane przez centralę firmy w Niemczech. Ważną rolę odgrywają tu nasze cykliczne spotkania, dzięki którym możemy wymienić się doświadczeniami oraz przedstawiać nowości produktowe.

Klienci końcowi zwracają zaś szczególną uwagę na niezawodność, szybkość i stabilność pomiaru w zmieniających się warunkach atmosferycznych, gdyż w wielu przypadkach detektory są zamontowane na wolnym powietrzu i stale są narażone na słońce, deszcz i mróz oraz zmieniające się ciśnienie.

  • Co z produktami komunikującymi się bezprzewodowo?

W wielu przypadkach wybudowanie nowych tras kablowych stanowi dość znaczny koszt inwestycji, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie detektorów bezprzewodowych. Łatwość ich instalacji oraz duża niezawodność dzięki szyfrowaniu AES 128 bit stanowi znaczne ułatwienie w podjęciu decyzji dotyczącej ich montażu na instalacjach. Dodatkowym atutem jest możliwość pracy do dwóch lat na wbudowanej baterii.

Od kilku lat rozszerzamy nasze portfolio o detektory bezprzewodowe wykorzystujące protokół ISA100. W ostatnim czasie wykorzystujemy dodatkowo protokół WirelessHART, planujemy też wprowadzenie protokołu LoRa.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Przeciwwybuchowe ognioszczelne silniki w klasie sprawności IE3
Dräger REGARD 3000
Przemiennik częstotliwości Lenze i550 protec
Bezsmarowa oś liniowa igus zapewnia utrzymanie czystości w branży spożywczej
Wysokiej jakości konstrukcja i elegancki design
Wyjątkowa kompaktowość i iskrobezpieczne wejścia/wyjścia
Zapobiec wybuchom. Automatyka przekaźnikowa w strefach zagrożenia
Zobacz więcej z tagiem: Bezpieczeństwo
Kalendarium
Gun Expo 2025
Targi krajowe
Targi HUNT EXPO 2025
Gospodarka
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów