WYPOSAŻENIE DODATKOWE - POJEMNIKI
Uzupełnieniem nowoczesnych stanowisk roboczych są różnego typu akcesoria. Jednym z nich są pojemniki, z których pobierane są komponenty, zwykle drobniejsze, jak na przykład śruby na stanowisku montażowym albo materiały oraz gotowe produkty w magazynie.
Stosuje się w nich różne rozwiązania, które mają tę czynność ułatwić, by podczas jej wykonywania nie marnowano energii ani czasu na niepotrzebne ruchy.
W tym celu zasobniki są wyposażane m.in. w: zasyp z wygodnym dużym otworem służącym do napełniania - uzupełnia się nim na przykład wykorzystane elementy montażowe, uchwyt końcowy o ergonomicznym kształcie do łatwego oraz bezpiecznego złapania i pociągnięcia w celu otwarcia pojemnika oraz suwak do jego zamykania i tarczę dozującą zapobiegającą wypadaniu drobnych części przy przechylaniu pojemnika. Składając zasobnik przeważnie można indywidualnie ustawić jego pojemność.
Dodatkowe akcesoria to też przegrody i półki, które służą do rozdzielania podzespołów różnych rodzajów (przeważnie przesuwalne, co pozwala na zmianę pojemności poszczególnych przedziałów) oraz pokrywki, które chronią elementy montażowe i zapobiegają ich rozsypaniu się i wymieszaniu. Ponadto w zestawie mogą znajdować się pojemniki w innym kolorze niż pozostałe. To pozwala na ich użycie w specjalnych celach - na przykład do czerwonych zasobników można wkładać elementy uszkodzone.
Rozwiązywanie problemów z oświetleniemCo zrobić, gdy...
|
ORGANIZACJA I MOCOWANIE ZASOBNIKÓW. SYSTEMY KANBAN
Pojemniki można umieszczać piętrowo w rzędach na stelażach. Takie konstrukcje pozwalają na zgromadzenie w jednym miejscu większej ich liczby, co zmniejsza zajmowane przez nie miejsce na stole. Jednocześnie pracownik ma je zawsze pod ręką. Poza tym pojemniki można grupować. To ułatwia ich wymianę przez zastąpienia jednego stelaża drugim, z innym zestawem zasobników.
Aby pojemniki i m.in. uchwyty narzędziowe były zawsze pewnie zamocowane, korzysta się poza tym z elementów do ich zawieszania. Na przykład montuje się je na profilach kątowych albo wieszakowych za pośrednictwem specjalnie dopasowanych przestawek. Korzysta się również z szyn profilowych z ogranicznikami i wózków jezdnych, tworząc ruchome systemy zawieszania.
Stanowiska robocze wyposaża się ponadto w półki umożliwiające zorganizowanie wielopojemnikowych systemów Kanban. W przykładowej realizacji dwupojemnikowej oba zasobniki są wypełnione tym samym typem podzespołów. Pojemniki te umieszcza się na regale jeden za drugim.
W pierwszej kolejności zawsze jest opróżniamy ten, który stoi na przodzie. Zwykle w tym celu trzeba opuścić przezroczystą szybkę umożliwiającą pobieranie mniej części z pojemnika pozostającego w regale. Jeżeli potrzeba więcej części, pojemnik można wysunąć. Przed wypadnięciem jest on wtedy zwykle zabezpieczony specjalnym pałąkiem.
Kiedy jest już pusty, użytkownik może pojemniki zamienić miejscami i rozpocząć pobieranie potrzebnych części z drugiego zasobnika. Uzupełnieniem tego systemu jest oznakowanie pojemników znacznikami RFID, dzięki czemu ich okresowy lub zrealizowany w inny sposób odczyt pozwala na automatyczne poinformowanie magazynu o braku części na danym stanowisku.
Monika Jaworowska