Organizacja i mocowanie zasobników. Systemy kanban

Organizując stanowisko pracy, trzeba zapewnić jego przyszłym użytkownikom możliwość sprawnego realizowania zadań, bezpieczeństwo i wygodę. Stąd też wybierając wyposażenie - na przykład meble, warto stosować się do zasad ergonomii, dzięki którym pracownicy będą mniej obciążani. Zaprocentuje to większą wydajnością, mniejszą zapadalnością na choroby zawodowe oraz ograniczy liczbę wypadków. W artykule przedstawiamy przegląd tych zaleceń oraz trendy w konstrukcji nowoczesnych mebli, systemów montażowych i narzędzi dla przemysłu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

WYPOSAŻENIE DODATKOWE - POJEMNIKI

Uzupełnieniem nowoczesnych stanowisk roboczych są różnego typu akcesoria. Jednym z nich są pojemniki, z których pobierane są komponenty, zwykle drobniejsze, jak na przykład śruby na stanowisku montażowym albo materiały oraz gotowe produkty w magazynie.

Stosuje się w nich różne rozwiązania, które mają tę czynność ułatwić, by podczas jej wykonywania nie marnowano energii ani czasu na niepotrzebne ruchy.

W tym celu zasobniki są wyposażane m.in. w: zasyp z wygodnym dużym otworem służącym do napełniania - uzupełnia się nim na przykład wykorzystane elementy montażowe, uchwyt końcowy o ergonomicznym kształcie do łatwego oraz bezpiecznego złapania i pociągnięcia w celu otwarcia pojemnika oraz suwak do jego zamykania i tarczę dozującą zapobiegającą wypadaniu drobnych części przy przechylaniu pojemnika. Składając zasobnik przeważnie można indywidualnie ustawić jego pojemność.

Dodatkowe akcesoria to też przegrody i półki, które służą do rozdzielania podzespołów różnych rodzajów (przeważnie przesuwalne, co pozwala na zmianę pojemności poszczególnych przedziałów) oraz pokrywki, które chronią elementy montażowe i zapobiegają ich rozsypaniu się i wymieszaniu. Ponadto w zestawie mogą znajdować się pojemniki w innym kolorze niż pozostałe. To pozwala na ich użycie w specjalnych celach - na przykład do czerwonych zasobników można wkładać elementy uszkodzone.

Rozwiązywanie problemów z oświetleniem

Co zrobić, gdy...
...jest zbyt ciemno?

Jeżeli światło jest za słabe, należy rozważyć wymianę żarówek, ponieważ z czasem każde sztuczne źródło światła traci intensywność. Dla uzyskania najlepszych efektów najlepiej jest w tym zakresie przestrzegać harmonogramu. Regularnie należy też czyścić oprawy oświetleniowe i myć okna, gdyż brud, który się na nich gromadzi, może znacząco zmniejszyć ilość światła przez nie przechodzącego.

Ważny jest oprócz tego wystrój wnętrz, ponieważ od ścian i sufitów pomalowanych na jasne kolory światło będzie się lepiej odbijać. Istotne jest także ustawienie źródła światła względem stanowiska roboczego - generalnie nie należy go umieszczać za plecami pracownika. Aby uniknąć powstawania cieni, można doposażyć stanowisko w lokalne źródło światła, na przykład listwę świetlną lub lampę.

...oświetlenie nie jest równomierne?

W takim przypadku różnice, jakie występują w poziomach natężenia światła w różnych częściach pomieszczenia, na przykład w kątach w stosunku do centrum pomieszczenia, zmuszają oczy do dodatkowego wysiłku, wtedy gdy pracownik przenosi między nimi wzrok. Nie dość, że jest to męczące, dodatkowo spowalnia reakcję i utrudnia interpretację widoku.

Aby się upewnić co do tego, czy pomieszczenie rzeczywiście jest nierównomiernie oświetlone, czy to tylko subiektywne odczucie, należy przeprowadzić pomiar natężenia światła. Jeżeli minimalny odczyt nie jest mniejszy niż dwie trzecie wartości średniej, nie ma powodu do obaw. W przeciwnym razie należy m.in.: dodać nowe punkty świetlne, pomalować sufit i ściany na kolory lepiej odbijające światło, wytrzeć zabrudzone oprawy oświetleniowe.

…pracowników dekoncentrują odblaski?

Kolejnym problemem są odblaski. Ponieważ zaburzają widzenie, powodują dyskomfort i irytują. Powstają po odbiciu światła, słonecznego i sztucznego, od błyszczących, przykładowo wypolerowanych powierzchni, szyb i innych szklanych powierzchni, na przykład monitorów.

Żeby zmniejszyć ten uciążliwy efekt świetlny, można skorzystać z następujących rozwiązań: zastąpić pojedynczą lampę o dużej intensywności kilkoma lampami o mniejszej jasności, wymienić dotychczasowe oprawy oświetleniowe na oprawy rozpraszające światło lub lampy o regulowanej intensywności, zmienić kąt nachylenia źródeł światła, zakryć powierzchnie o dużej refleksyjności, na przykład przykrywając je matowym papierem lub malując matowymi farbami, usunąć przedmioty wypolerowane i błyszczące, stanowisko pracy ustawić w taki sposób, żeby lampy nie znajdowały się z przodu ani bezpośrednio nad głową, a szyby były równoległe do linii wzroku pracownika.

ORGANIZACJA I MOCOWANIE ZASOBNIKÓW. SYSTEMY KANBAN

 
Tematy numerów APA w przyszłości

Pojemniki można umieszczać piętrowo w rzędach na stelażach. Takie konstrukcje pozwalają na zgromadzenie w jednym miejscu większej ich liczby, co zmniejsza zajmowane przez nie miejsce na stole. Jednocześnie pracownik ma je zawsze pod ręką. Poza tym pojemniki można grupować. To ułatwia ich wymianę przez zastąpienia jednego stelaża drugim, z innym zestawem zasobników.

Aby pojemniki i m.in. uchwyty narzędziowe były zawsze pewnie zamocowane, korzysta się poza tym z elementów do ich zawieszania. Na przykład montuje się je na profilach kątowych albo wieszakowych za pośrednictwem specjalnie dopasowanych przestawek. Korzysta się również z szyn profilowych z ogranicznikami i wózków jezdnych, tworząc ruchome systemy zawieszania.

Stanowiska robocze wyposaża się ponadto w półki umożliwiające zorganizowanie wielopojemnikowych systemów Kanban. W przykładowej realizacji dwupojemnikowej oba zasobniki są wypełnione tym samym typem podzespołów. Pojemniki te umieszcza się na regale jeden za drugim.

W pierwszej kolejności zawsze jest opróżniamy ten, który stoi na przodzie. Zwykle w tym celu trzeba opuścić przezroczystą szybkę umożliwiającą pobieranie mniej części z pojemnika pozostającego w regale. Jeżeli potrzeba więcej części, pojemnik można wysunąć. Przed wypadnięciem jest on wtedy zwykle zabezpieczony specjalnym pałąkiem.

Kiedy jest już pusty, użytkownik może pojemniki zamienić miejscami i rozpocząć pobieranie potrzebnych części z drugiego zasobnika. Uzupełnieniem tego systemu jest oznakowanie pojemników znacznikami RFID, dzięki czemu ich okresowy lub zrealizowany w inny sposób odczyt pozwala na automatyczne poinformowanie magazynu o braku części na danym stanowisku.

Monika Jaworowska

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Otwarto nowy zakład firmy Meble Wójcik
DFM rozbuduje zakład w Reszlu
Za miesiąc targi przemysłu drzewnego i meblarskiego
Meble Reeco z certyfikatem CCWPD
Rozpoczęto budowę zakładu Classic Sofa
Rozmowa z Grzegorzem Jazowskim, prezesem zarządu item Polska
Poradnik: Jak w kilku krokach stworzyć profesjonalne i ergonomiczne stanowisko pracy?
Branża drzewna i meblarska
Szybkie tworzenie stanowiska testowego
Zintegrowane stanowisko laboratoryjne do badań nad biogazem jako paliwem alternatywnym w silnikach o zapłonie samoczynnym
Zrobotyzowane stanowisko do testowania paneli dotykowych
Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek-maszyna
Stanowisko badawcze prototypu systemu sterowania podwoziem przednim samolotu pasażerskiego
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów