NARZĘDZIA RĘCZNE
Korzystanie z narzędzi ręcznych może negatywnie wpływać na zdrowie, powodując dyskomfort, zmęczenie i problemy z układem mięśniowo-szkieletowym z kilku powodów. Główne przyczyny tego to: obciążenie statyczne ramion i tułowia, niewygodna postawa, ucisk, wibracje.
Pierwsze z nich występuje wówczas, kiedy mięśnie są napięte i nieruchome, na przykład gdy pracownik trzyma przez dłuższy czas narzędzie, które już samo w sobie wymaga użycia siły, podnosząc ramiona w górę, wyciągając je do przodu lub rozciągając na boki. Obciążenie jest jeszcze większe, kiedy równocześnie musi zgiąć lub skręcić szyję albo całe ciało. Warto dodać, że zmęczenie wywołane obciążeniem statycznym wymaga nawet kilkakrotnie dłużej regeneracji niż to spowodowane aktywnością.
W przypadku korzystania z narzędzi ręcznych nieprawidłową postawę przyjmuje się zazwyczaj wtedy, gdy przestrzeń jest ograniczona, a dostęp do miejsca docelowych działań jest utrudniony. Wysiłek potrzebny do wykonania zadania jest wówczas większy, ponieważ nienaturalnie ustawiona ręka, a za nią całe ciało, ma mniejszą siłę. Stąd wynika zmęczenie, dyskomfort, ból. Łatwiej także o uraz.
Jeżeli chodzi o ucisk, to trzymając narzędzie w ręce, pracownik naraża się na miejscową blokadę krążenia krwi, a przez to drętwienie oraz mrowienie. Ponadto nierzadkie są uszkodzenia naskórka - na przykład łatwo się skaleczyć, nabić siniaka, tworzą się odciski i pęcherze powodowane tarciem między powierzchnią dłoni a uchwytem narzędzia. Z kolei pracownicy narażeni na długotrwałe oddziaływanie drgań wytwarzanych przez elektryczny sprzęt ręczny powinni mieć świadomość zagrożenia choroba wibracyjną.
Systemy modułoweTytułowe rozwiązania pozwalają na kompletowanie stanowiska z elementów, które do siebie najlepiej pasują. Dowolność w ich łączeniu pozwala jeszcze lepiej dostosować się do wymagań procesu produkcyjnego, który będzie realizowany oraz do zasad ergonomii. W ofercie dostawców komponentów systemów modułowych można znaleźć m.in. elementy o regulowanej wysokości, w tym na przykład:
|