MATY ANTYZMĘCZENIOWE
Są to specjalne podkładki, które zmniejszają nacisk wywierany przez twarde podłoże na stopy. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, przykładowo umieszczając spienioną gumę pomiędzy wierzchnią warstwą polipropylenu a dolną warstwą z gumy nitrylowej. Inne zestawienia to na przykład: poliamid + spieniona guma + guma nitrylowa i mieszanka gum NBR/SBR z nitrylem (wierzch) + pianka EPDM (spód).
Maty zmęczeniowe wykonuje się także jako jednowarstwowe, przykładowo z pianki PCV. Podkładki tego typu są przeważnie pokryte wypukłym wzorem, który stymuluje krążenie krwi podczas chodzenia. Mogą też mieć otwory drenujące, w których gromadzą się luźne zanieczyszczenia. Oczka ułatwiają poza tym odprowadzanie rozlanych cieczy pod matę.
Wybierając matę, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech - inaczej zamiast poprawić komfort stanowiska, można zagrozić bezpieczeństwu jego obsługi. Jedną z nich są właściwości antypoślizgowe. W tym miejscu należy wspomnieć o ważnym problemie użytkowym związanym z tą niezbędną cechą mat.
Chodzi o to, że gdy przyczepność podkładki sprawia, że but się blokuje, stopa wewnątrz przesuwa się mimo to. Tarcie, które temu towarzyszy, nagrzewa stopę od spodu, co, jeśli się często powtarza, staje się bolesne i prowadzi do powstawania modzeli. Aby tego uniknąć, wkładkę antypoślizgową powinno się umieścić również w bucie.
Ponadto maty antyzmęczeniowe muszą mieć nachylone (fazowane) krawędzie, dzięki czemu nikt się o nie nie zaczepi. Problemem nie będzie również przemieszczanie po nich elementów wyposażenia stanowiska na kółkach. Ważne cechy to też miękkość i grubość. Nie zawsze im są większe, tym lepiej, ponieważ chodząc po takiej macie, pracownik może się czuć niepewnie. W ramce przedstawiamy przykłady mat dla przemysłu.