Rozmieszczenie elementów i narzędzi

Organizując stanowisko pracy, trzeba zapewnić jego przyszłym użytkownikom możliwość sprawnego realizowania zadań, bezpieczeństwo i wygodę. Stąd też wybierając wyposażenie - na przykład meble, warto stosować się do zasad ergonomii, dzięki którym pracownicy będą mniej obciążani. Zaprocentuje to większą wydajnością, mniejszą zapadalnością na choroby zawodowe oraz ograniczy liczbę wypadków. W artykule przedstawiamy przegląd tych zaleceń oraz trendy w konstrukcji nowoczesnych mebli, systemów montażowych i narzędzi dla przemysłu.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

ROZMIESZCZENIE ELEMENTÓW I NARZĘDZI

Projektując stanowisko pracy siedzącej, należy pamiętać, że na prawidłowość postawy, jaką przyjmuje pracownik, ma wpływ także to, czy wszystko co wykorzystuje w pracy, będzie miał w zasięgu wzroku, ręki, a nawet nogi. Jeśli pierwszy warunek nie będzie spełniony, trzeba się liczyć z tym, że by lepiej widzieć, może nadmiernie nadwyrężać szyję, tułów, miednicę.

Aby temu zapobiec, na przykład na stanowiskach, na których korzysta się z ekranów, warto przestrzegać następujących wskazówek: monitor powinno się umieszczać w odległości 50-100 cm od twarzy, na wysokości 20°-30° poniżej poziomu oczu i, jeśli to możliwe, bezpośrednio przed pracownikiem.

Aby wszystko, czego potrzebuje do wykonania zadania, pracownik miał w zasięgu ręki, powinno się przestrzegać zasad w zakresie rozmieszczania wyposażenia i narzędzi odnoszących się także do stanowisk pracy na stojąco. Pracownik nie powinien ponadto na siedząco podnosić ani przesuwać ciężarów.

W przypadku, gdy korzysta się z pedałów, trzeba je umieścić bezpośrednio przed pracownikiem, by uniknąć jego wyginania się i skręcania bioder w celu dosięgnięcia do nich. Ponadto należy unikać obciążania cały czas tylko jednej nogi oraz zapewnić stałe podparcie zarówno dla tej czynnej, jak i biernej. W ramce podajemy wskazówki na temat tego, czego powinno się unikać na stanowiskach siedzących.

Na koniec tej sekcji warto dodać, że bez względu na to, jak dobrze zaprojektowane zostało miejsce pracy, każdy, kto siedzi przez dłuższy czas, odczuwa dyskomfort i nie zapobiegną temu nawet częste zmiany pozycji siedzącej. Dlatego warto zarezerwować czas na kilkuminutowe przerwy, w których pracownik będzie mógł się podjąć jakiejś formy aktywności ruchowej.

Niekoniecznie muszą to być specjalne ćwiczenia fizyczne. Można też na przykład tak podzielić obowiązki lub rozdzielić zadanie na etapy, by okresowo musiał wstać zza biurka lub stołu roboczego. Generalnie nie powinno się siedzieć bez przerwy dłużej niż około godziny.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Otwarto nowy zakład firmy Meble Wójcik
DFM rozbuduje zakład w Reszlu
Za miesiąc targi przemysłu drzewnego i meblarskiego
Meble Reeco z certyfikatem CCWPD
Rozpoczęto budowę zakładu Classic Sofa
Rozmowa z Grzegorzem Jazowskim, prezesem zarządu item Polska
Poradnik: Jak w kilku krokach stworzyć profesjonalne i ergonomiczne stanowisko pracy?
Branża drzewna i meblarska
Szybkie tworzenie stanowiska testowego
Zintegrowane stanowisko laboratoryjne do badań nad biogazem jako paliwem alternatywnym w silnikach o zapłonie samoczynnym
Zrobotyzowane stanowisko do testowania paneli dotykowych
Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek-maszyna
Stanowisko badawcze prototypu systemu sterowania podwoziem przednim samolotu pasażerskiego
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów