ODPOWIEDNIE SMAROWANIE OGRANICZA STRATY ENERGII

Typ przekładni determinuje jej sprawność energetyczną. Można ją jednak zwiększyć, zapewniając odpowiednie smarowanie tego komponentu układu napędowego oraz przede wszystkim dobierając właściwy środek, który zmniejszy tarcie.

Oprócz oszczędności energii od smarów wymaga się też m.in.: zapewnienia ochrony przekładni przed zużyciem, skutecznego chłodzenia, jak najdłuższego okresu pomiędzy wymianami, spełnienia norm środowiskowych, odpowiedniej lepkości, odporności na utlenianie, stabilności termicznej, właściwości odprowadzenia wody oraz przeciwpiennych, ochrony przed rdzą i korozją oraz kompatybilności z uszczelnieniami. Chociaż oleje mineralne są tańsze, nie są zwykle w stanie spełnić wielu powyższych wymagań.

Alternatywą są droższe środki smarowe na bazie olejów syntetycznych, które okazują się znacznie skuteczniejsze w wielu zastosowaniach. Efektywnie zmniejszają także tarcie. To przekłada się na znaczące oszczędności energii w porównaniu z olejami mineralnymi. Sprawność energetyczna w razie zastąpienia tych ostatnich środkami smarnymi na bazie olejów syntetycznych zwiększa się zwłaszcza w przypadku przekładni ślimakowych (nawet o kilkadziesiąt procent). Oszczędności, chociaż mniejsze, można dzięki takiej zmianie uzyskać również w napędach z przekładniami walcowymi i stożkowymi.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również