ROBOTY LUTOWNICZE

W zadaniach takich jak układanie na płytkach drukowanych podzespołów SMD czy w montażu przewlekanego albo dozowaniu pasty lutowniczej sprawdzają się również roboty przemysłowe. Oprócz tego dostępne są również roboty lutownicze.

W porównaniu do montażu manualnego lutowanie zrobotyzowane ma szereg zalet. Oczywistymi są: lepsza jakość i powtarzalność oraz większa wydajność. Roboty przemysłowe sprawdzają się również w montowaniu komponentów o bardzo małych rozmiarach, możliwemu dzięki doborowi odpowiedniego rozmiaru końcówki lutowniczej.

Kluczowe parametry, jak na przykład temperatura grotu lutowniczego czy czas lutowania, są stabilizowane, powtarzalne, programowalne i edytowalne, w fazie uczenia i często podczas produkcji. Robot lutowniczy może oprócz tego pracować w ochronnej atmosferze gazu, na przykład azotu, co jak pisaliśmy wyżej, pozytywnie wpływa na jakość połączeń lutowanych. Zwykle również, na podstawie czasu i liczby cykli lutowania, szacowany jest stopień zużycia końcówki lutowniczej. W razie przekroczenia określonej wartości zostaje ona automatycznie wymieniona na nową.

Robert Pacwa

 ABB

  • Jakie są możliwości robotyzacji w branży produkcji elektroniki? Jak istotny jest to rynek dla dostawców robotów przemysłowych?

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), przemysł elektroniczny zajmuje drugie miejsce (25%), zaraz po sektorze automotive (30%), jeżeli chodzi o najbardziej zrobotyzowane branże. Roboty w aplikacjach do produkcji elektroniki stosowane są głównie w dwóch obszarach produkcyjnych: w montażu urządzeń elektronicznych – smartfonów, telewizorów, komputerów, oraz w produkcji podzespołów elektronicznych – płytki PCB z umieszczonymi na nich elementami elektronicznymi.

W przypadku montażu urządzeń elektronicznych roboty wykonują głównie operacje przenoszenia elementów oraz ich łączenia poprzez skręcanie, zaciskanie i klejenie. Duża dokładność i powtarzalność składanych komponentów oraz precyzja robotów pozwala na zapewnienie jednolitego czasu cyklu montażu, a także wyeliminowanie błędów, które mogłyby być spowodowane przez czynniki ludzkie.

W procesach produkcji płytek PCB i montażu na nich elementów elektronicznych roboty często pracują jako urządzenia do nakładania kleju, silikonu, obsługi testerów oraz pakowania gotowych produktów do opakowań zbiorczych. Precyzja robotów oraz odpowiednie algorytmy programowe pozwalają robotyzować również operacje które do tej pory w 95% były wykonywane tylko manualnie przez człowieka. Jako przykład można tu przytoczyć montaż elementów przewlekanych, formowanych na płytkach PCB. Firma Fitech, która jest integratorem robotów, opracowała unikalny system do tego typu montażu. Robot pobiera komponent z podajnika, przycina i formuje odpowiednio piny, a następnie umieszcza element w otworach na płytce PCB. Aplikacja tego typu jest do obejrzenia na kanale YouTube – Fitech Automation. Przykład ten pokazuje, że ciągły rozwój robotów zarówno pod kątem hardwarowym, jak i software’owym otwiera nowe możliwości robotyzacji.

W obu obszarach opisanych powyżej roboty stosowane w aplikacjach montażowych to zazwyczaj ramiona o udźwigu do 5 kg i zasięgu około 1 metra. Bardzo często wykorzystywane są roboty typu SCARA. Nie ma konieczności używania większych ramion ze względu na małe gabaryty i wagę produktów, jakimi operują roboty w tym przemyśle. Istotnymi parametrami są precyzja ruchu, łatwość programowania oraz powierzchnia zajmowana przez robota w całej aplikacji była jak najmniejsza.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również