ZA CO ODPOWIADA WMS?
Uzupełnieniem opisanych do tej pory wykonawczych komponentów systemów intralogistycznych są rozwiązania z zakresu śledzenia produktów (traceability) oraz oprogramowanie. Przykładem tego ostatniego są WMS (Warehouse Management System), czyli systemy zarządzania magazynami. Zadaniem tego typu aplikacji jest nadzór, koordynowanie i optymalizowanie zadań oraz procesów realizowanych w magazynie.
Przykładami operacji, kontrolowanymi przez WMS, są: przyjęcia towarów i materiałów do magazynu, czy to w wyniku zakupu, zwrotu, czy przepływu między centrami dystrybucji w obrębie przedsiębiorstwa, na podstawie których zaktualizowany zostaje stan magazynowy, zarządzanie lokalizacją produktów poprzez tworzenie zleceń dotyczących ich rozmieszczenia w magazynie, zależnie od przyjętych w tym zakresie reguł ograniczających ich zbędne przemieszczanie oraz zarządzanie obrotem zapasami i wydawaniem towaru, czyli analiza oraz kompletacja zamówień, zwrotów, przesunięć pomiędzy centrami dystrybucji w ramach przedsiębiorstwa.
WMS informacjami o wszystkich tych operacjach musi wymieniać się z zakładowym systemem ERP. Czasem jest jego częścią, a czasem jest osobnym narzędziem. Z użytkownikami, czyli w tym przypadku przede wszystkim pracownikami magazynu, system zarządzania nim komunikuje się głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, jakimi są zwykle skanery kodów kreskowych czy czytniki tagów RFID.