ZA CO ODPOWIADA WMS?

Intralogistyka i logistyka zakładowa to obszary zarządzania przedsiębiorstwem obejmujące organizację, realizację i optymalizację wewnętrznego przepływu materiałów oraz produktów w magazynach i na liniach produkcyjnych. Sprawność oraz efektywność w tym zakresie są ważnymi elementami sprzyjającymi budowaniu przez firmy przewagi konkurencyjnej, dlatego warto być zorientowanym w dobrych praktykach oraz najnowszych trendach w transporcie wewnętrznym. W artykule przedstawiamy je na przykładach popularnych elementów systemów intralogistycznych – tych wykonawczych, jak przenośniki, wózki widłowe, wózki samojezdne AGV i układnice regałowe, ale też z dziedziny planowania i zarządzania zasobami (oprogramowanie, systemy lokalizacji i identyfikacji).

Posłuchaj
00:00
Spis treści

ZA CO ODPOWIADA WMS?

Uzupełnieniem opisanych do tej pory wykonawczych komponentów systemów intralogistycznych są rozwiązania z zakresu śledzenia produktów (traceability) oraz oprogramowanie. Przykładem tego ostatniego są WMS (Warehouse Management System), czyli systemy zarządzania magazynami. Zadaniem tego typu aplikacji jest nadzór, koordynowanie i optymalizowanie zadań oraz procesów realizowanych w magazynie.

Przykładami operacji, kontrolowanymi przez WMS, są: przyjęcia towarów i materiałów do magazynu, czy to w wyniku zakupu, zwrotu, czy przepływu między centrami dystrybucji w obrębie przedsiębiorstwa, na podstawie których zaktualizowany zostaje stan magazynowy, zarządzanie lokalizacją produktów poprzez tworzenie zleceń dotyczących ich rozmieszczenia w magazynie, zależnie od przyjętych w tym zakresie reguł ograniczających ich zbędne przemieszczanie oraz zarządzanie obrotem zapasami i wydawaniem towaru, czyli analiza oraz kompletacja zamówień, zwrotów, przesunięć pomiędzy centrami dystrybucji w ramach przedsiębiorstwa.

WMS informacjami o wszystkich tych operacjach musi wymieniać się z zakładowym systemem ERP. Czasem jest jego częścią, a czasem jest osobnym narzędziem. Z użytkownikami, czyli w tym przypadku przede wszystkim pracownikami magazynu, system zarządzania nim komunikuje się głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, jakimi są zwykle skanery kodów kreskowych czy czytniki tagów RFID.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Wielowarstwowy skaner R2300 poprawia efektywność pojazdów AGV w intralogistyce
E-trendy w logistyce? Sprawdzamy, jak odpowiada na nie robotyka i automatyzacja
Rynek technologii cyfrowych w logistyce będzie rósł o 22% rocznie
Skanery laserowe dla pojazdów AGV
MOBOT – nowoczesny transport mobilny odpowiadający na potrzeby rynku
Japonia tworzy ogólnokrajową inteligentną platformę logistyczną
Transport mobilny firmy SEW-Eurodrive - Wózki AGV do indywidualnych zastosowań
Intralogistyka w praktyce by Myzer – "Everything is possible"
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Gospodarka
Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla humanoidalnych robotów otwarty w Chinach
Gospodarka
Roboty wojskowe

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów