Trendy w konstrukcji przenośników

Sprawny i niezakłócony przepływ materiałów w obrębie fabryki oraz magazynu decyduje o wydajności i ciągłości działania firmy. Dlatego też w tym zakresie szybko upowszechniają się najnowsze rozwiązania techniczne – sprzętowe, takie jak autonomiczne roboty mobilne, ale też programowe – w postaci systemów informatycznych do planowania i zarządzania zasobami. Na rynku oferowane są też udoskonalenia sprawdzonych rozwiązań, m.in. przenośników. W artykule przedstawiamy przegląd tych zagadnień.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Trendy w konstrukcji przenośników

Kolejny trend w konstrukcji transporterów to energooszczędność. W tym zakresie stosowane są różne podejścia. Przykładowo w przypadku pasów w przenośnikach taśmowych, zwłaszcza tych przeznaczonych do przenoszenia ciężkich ładunków, o ostrych krawędziach, m.in. w górnictwie, dąży się do uzyskania ich jak największej wytrzymałości, przy równoczesnej lekkości oraz zmniejszeniu oporów toczenia. To przynosi oszczędność energii zasilającej transporter. Zapewniają to nowe materiały i ich połączenia, przykładowo zastępowanie standardowych wzmocnień pasów z metali tymi z tworzyw sztucznych.

Oprócz tego rozruch i zatrzymanie przenośników są optymalizowane z uwzględnieniem specyfiki transportu delikatnych i niestabilnych ładunków. Opracowuje się też transportery, które mogą wyrównywać, obracać, przyspieszać lub zwalniać ładunki, bez użycia prowadnic i skomplikowanych elementów pozycjonujących.

W przykładowej konstrukcji tego typu wykorzystywane są pasy zbudowane z modułów, w które wbudowano swobodnie obracające się rolki, ustawiane pod kątem w stosunku do kierunku ruchu taśmy, którymi można sterować oddzielnie lub grupowo. Stykając się z ładunkami, rolki przekierowują je, na przykład w poprzek pasa, przesuwając je w stronę krawędzi przenośnika albo, w przypadku tych doprowadzanych z różnych przenośników i z tego powodu poustawianych pod różnymi kątami, pozycjonują je w jednej linii. Takie pasy zastosowanie znajdują również na liniach sortowania, na których rozdzielają ładunki na strumienie, następnie przekierowywane na oddzielne transportery.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Intralogistyka zakładowa, nowoczesna logistyka magazynowa
Wózki wahadłowe o ogromnej przepustowości w centrach logistycznych
Cel: optymalizacja w intralogistyce
CTP zrealizuje nową inwestycję produkcyjno-logistyczną
Sprzedaż firmy Exotec osiągnęła miliard dolarów
Intralogistyka na autopilocie - Szybki wzrost rynku autonomicznych systemów transportowych (AGV)
Bezpieczeństwo eksploatacji wózków AGV, autonomicznych robotów mobilnych AMR oraz ich systemów
DriveRadar firmy SEW-Eurodrive dla przekładni przemysłowych
Bezpieczeństwo ludzi i maszyn
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów