…nowoczesne systemy kompletacji

Sprawny i niezakłócony przepływ materiałów w obrębie fabryki oraz magazynu decyduje o wydajności i ciągłości działania firmy. Dlatego też w tym zakresie szybko upowszechniają się najnowsze rozwiązania techniczne – sprzętowe, takie jak autonomiczne roboty mobilne, ale też programowe – w postaci systemów informatycznych do planowania i zarządzania zasobami. Na rynku oferowane są też udoskonalenia sprawdzonych rozwiązań, m.in. przenośników. W artykule przedstawiamy przegląd tych zagadnień.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Automatyka magazynowa i…

Oprócz przenośników, wózków samojezdnych i autonomicznych robotów mobilnych, z których poza zakładami przemysłowymi korzysta się też w magazynach i centrach dystrybucyjnych, na potrzeby tych ostatnich opracowywane są również rozwiązania specjalne. Przykład to układnice regałowe. Urządzenia te zbudowane są z: ramy z profili metalowych, karetki z chwytakiem albo widłami, którymi ładunek jest podnoszony, a potem wsuwany w głąb regału, układu podnoszenia karetki, szyn jezdnych, szyny zasilającej, zabezpieczeń, panelu sterowania. Układnice transportują oraz układają produkty na specjalnie do tego celu przystosowanych regałach, przemieszczając się korytarzami, które rozmieszczone są pomiędzy rzędami półek magazynowych. W jednym cyklu mogą załadowywać i wyładowywać towary. Do ich zalet zalicza się: wydajność, dużą wysokość podnoszenia (typowo kilkadziesiąt metrów), możliwość pełnej automatyzacji. Ponadto dostępne są modele, które poruszają się nie tylko wzdłuż korytarzy, góra–dół i w głąb półek regałów, ale również po łuku, obsługując jednocześnie kilka korytarzy.

Na potrzeby logistyki magazynowej opracowywane są poza tym liczne rozwiązania usprawniające pracę na stanowiskach kompletowania, adaptowane również na potrzeby na przykład stanowisk montażowych w produkcji. Przykładami są systemy automatycznego nakierowywania personelu typu pick to light / put to light.

Marek Łozowski


Pepperl+Fuchs

  • Jakie trendy obserwować można na rynku intralogistyki i jak na tę branżę wpłynęła pandemia?

Rynek intralogistyki przeżywa swoje prosperity. Ogromna część zakupów została przeniesiona ze sprzedaży bezpośredniej do tej przed monitorem, co bardzo szeroko otworzyło wrota do rozwoju samej branży. Spowodowane to było nie tylko duchem czasu, ale głównie ogólnoświatową sytuacją związaną z pandemią COVID-19. A skoro „potrzeba matką wynalazków”, to producenci rozwiązań automatyki, od dostawców podstawowych czujników po integratorów systemów WMS, również udoskonalają swoje produkty. I tu z pewnością trend się nie zmieni, bo dodatkowo wstają z kolan inne rynki, na które pandemia wpłynęła negatywnie – np. intralogistyka lotniskowa.

…nowoczesne systemy kompletacji

Wykorzystują one moduły wskaźników świetlnych montowane na regałach, stołach roboczych, paletach. Za każdym razem, gdy potrzebny jest produkt z określonego miejsca, odpowiedni wskaźnik zapala się. Zwraca to uwagę pracownika na konieczność podjęcia działania. W systemach pick to light operator pobiera wówczas wyświetloną liczbę detali, a następnie potwierdza to, naciskając podświetlony przycisk. W systemach put to light odwrotnie, na podstawie wyświetlonej informacji w oznakowane przez podświetlenie miejsce odkłada on ładunek.

Systemy automatycznego nakierowywania pracowników znacząco skracają czas kompletacji zamówień lub rozkładania dostaw, dzięki temu, że personel magazynów nie musi chodzić od regału do regału i samodzielnie wyszukiwać potrzebnego ładunku albo odpowiedniej półki. Znacząco zmniejsza to też liczbę błędów.

Warto również wspomnieć o systemach pick by voice. W ich przypadku pracownicy w zakresie aktualnie realizowanego zamówienia są instruowani za pomocą komend głosowych, które słyszą w słuchawkach i na które, po zrealizowaniu zlecenia, odpowiadają do mikrofonu. Polecenia są generowane, a odpowiedzi przetwarzane przez system zarządzania magazynem (patrz: ramka).

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Intralogistyka zakładowa, nowoczesna logistyka magazynowa
Wózki wahadłowe o ogromnej przepustowości w centrach logistycznych
Cel: optymalizacja w intralogistyce
CTP zrealizuje nową inwestycję produkcyjno-logistyczną
Sprzedaż firmy Exotec osiągnęła miliard dolarów
Intralogistyka na autopilocie - Szybki wzrost rynku autonomicznych systemów transportowych (AGV)
Bezpieczeństwo eksploatacji wózków AGV, autonomicznych robotów mobilnych AMR oraz ich systemów
DriveRadar firmy SEW-Eurodrive dla przekładni przemysłowych
Bezpieczeństwo ludzi i maszyn
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów