Intralogistyka mobilna

Sprawny i niezakłócony przepływ materiałów w obrębie fabryki oraz magazynu decyduje o wydajności i ciągłości działania firmy. Dlatego też w tym zakresie szybko upowszechniają się najnowsze rozwiązania techniczne – sprzętowe, takie jak autonomiczne roboty mobilne, ale też programowe – w postaci systemów informatycznych do planowania i zarządzania zasobami. Na rynku oferowane są też udoskonalenia sprawdzonych rozwiązań, m.in. przenośników. W artykule przedstawiamy przegląd tych zagadnień.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Intralogistyka mobilna

Przenośniki, mimo że ich konstrukcje są stale rozwijane pod wieloma względami, pozostają rozwiązaniem stacjonarnym. Chociaż sprawdzają się w wielu zastosowaniach, w zakładach produkcyjnych występuje także zapotrzebowanie na mobilne, charakteryzujące się większą elastycznością, środki transportu wewnętrznego.

W tym zakresie uzupełnieniem przenośników są wózki samojezdne AGV (Automated Guided Vehicle), a ostatnio też szybko zyskujące na popularności autonomiczne roboty mobilne AMR (Autonomous Mobile Robots). Pierwsze nie są nowością – w przemyśle są użytkowane już od lat 50. ubiegłego stulecia, natomiast AMR to nowa technologia. AGV oraz autonomiczne roboty mobilne łączy to, że oba typy pojazdów, bez udziału człowieka, przenoszą materiały z jednego miejsca na drugie. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

AGV bowiem przemieszczają się po z góry ustalonych trasach, z czego wynikają ich ograniczenia w zakresie płynności transportu, możliwości adaptowania się do zmian w otoczeniu i inwazyjność montażu. AMR natomiast poruszają się po ścieżkach, które planują autonomicznie i które mogą na bieżąco zmieniać, wybierając tę w danych warunkach otoczenia najlepszą do wykonania zadania. Różnice te są uwarunkowane różnymi sposobami nawigacji, które zaimplementowano w tych urządzeniach. Porównujemy je w kolejnych akapitach.

RFID a traceability

Indentyfikowalność wyrobu w produkcji i łańcuchu dostaw to warunek prowadzenia działalności w wielu branżach. Jego spełnienie wymaga możliwości oznakowania w unikalny sposób, który pozwoli na zautomatyzowanie procesu monitorowania przepływu surowców, półproduktów i gotowych wyrobów na wszystkich etapach produkcji, transportu, magazynowania, pakowania, wysyłki do klienta. W tym sprawdzają się znaczniki RFID. Zwykle są one zestawiane z kodami kreskowymi, w porównaniu z którymi w tym zastosowaniu mają kilka zalet decydujących o ich przewadze i popularności. Najważniejsze z nich to: możliwość odczytu informacji zapisanej w znaczniku RFID bez konieczności zapewnienia bezpośredniej widoczności między tagiem, w którym zapisano numer identyfikacyjny wyrobu, a czytnikiem, co oznacza, że na przykład nie ma potrzeby otwierania opakowania, możliwość jednoczesnego odczytu wielu znaczników, co zapewnia oszczędność czasu, możliwość nie tylko odczytu, ale i zapisywania danych w tagach, większa odporność na błędy i zniszczenie.

Spis treści
Zobacz więcej w kategorii: Temat miesiąca
Artykuły
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Silniki i napędy
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Obudowy, złącza, komponenty
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Przemysł 4.0
Smart Factory 2024
Bezpieczeństwo
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Przemysł 4.0
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Powiązane treści
Intralogistyka zakładowa, nowoczesna logistyka magazynowa
Wózki wahadłowe o ogromnej przepustowości w centrach logistycznych
Cel: optymalizacja w intralogistyce
CTP zrealizuje nową inwestycję produkcyjno-logistyczną
Sprzedaż firmy Exotec osiągnęła miliard dolarów
Intralogistyka na autopilocie - Szybki wzrost rynku autonomicznych systemów transportowych (AGV)
Bezpieczeństwo eksploatacji wózków AGV, autonomicznych robotów mobilnych AMR oraz ich systemów
DriveRadar firmy SEW-Eurodrive dla przekładni przemysłowych
Bezpieczeństwo ludzi i maszyn
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów